Σάββατο, 20/04/2024

Τένις - Οι επιτυχίες αθλητών της ΑΕΚ στο 3ο Athlisis Cup 2014

Τρείς ακόμα επιτυχίες για δύο αθλήτριες και έναν αθλητή του ομίλου τένις της ΑΕΚ Τρίπολης στο 3ο Athlisis Cup 2014. Πρόκειται για την Λαμπροπούλου Σήλια, την Βεργοπούλου Δήμητρα και τον Καρανωγνώστη Κωνσταντίνο που αγωνίζονταν στην κατηγορία των 10 ετών. Οι αθλητές του ομίλου μας αγωνίστηκαν για τρείς ημέρες στα γήπεδα τένις του Ρήγα ΑΟΑΑ στην Δαλαμανάρα και κατέκτησαν μια 1η θέση (Λαμπροπούλου Σήλια) και δύο 3ες (Βεργοπούλου Δήμητρα και Καραναγνώστης Κων/νος).

Στο ταμπλό των κοριτσιών (16άρι ταμπλό) η Λαμπροπούλου, η οποία κατέκτησε την 1η θέση του τουρνουά πέρασε τον πρώτο γύρο bye και στο δεύτερο κέρδισε την Βουδούρη με 2-0 σετ (4-0, 6-4). Στον ημιτελικό επικράτησε της Αντωνοπούλου με 2-0 σετ (4-1, 4-0) Στον τελικό η αθλήτρια της ΑΕΚ Τρίπολης επικράτησε της Κριτσέλη με 2-0 σετ (4-0 , 4-0) κατακτώντας την 1η θέση του 3ου Athlisis Cup. Η συναθλήτρια της Βεργοπούλου Δήμητρα βρέθηκε και αυτή στο βάθρο των νικητριών (3η θέση) αφού πέρασε τον πρώτο γύρο bye και κέρδισε την Κεφαλλονίτη με 2-0 σετ (4-2, 4-0) έχασε στον ημιτελικό από την Κρίτσελη 2-1 σετ (4-2, 1-4, 3-7).

Στα αγόρια πολύ καλή παρουσία είχε ο αθλητής μας Καραναγνώστης Ντίνος ο οποίος κατέκτησε την 3η θέση του τουρνουά. Στον πρώτο γύρο (32άρι ταμπλό) ο Καραναγνώστης πέρασε bye και στον δεύτερο κέρδισε τον Δελή με 2-0 σετ (4-0, 4-0). Στην οκτάδα ο αθλητής της ΑΕΚ Τρίπολης επικράτησε του Σπυράκη με το ίδιο σκορ 2-0 σετ (4-1, 4-0) μπαίνοντας στην τετράδα του τουρνουά. Εκεί ηττήθηκε από τον Κόλλια με 2-0 σετ (6-4, 4-2). Νικητής του τουρνουά αναδείχτηκε ο Μητσάκος.
Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του ομίλου μας και καλή συνέχεια στο Πανελλήνιο τουρνουά την άλλη εβδομάδα στην Αθήνα.