Σάββατο, 18/05/2024

Δεύτερη νίκη για την ομάδα νέων του Αστέρας Τρίπολης

Τη δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα νέων σημείωσε η ομάδα Κ-20 του Αστέρα, που ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 χάρη στο τέρμα που σημείωσε στο 38ο λεπτό ο Χρήστου με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο το γύρισμα του Τσόφλιου.

Ο Αστέρας ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας ευκαιρίες με τον Χρήστου στο 14’ και στο 30’ με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να αποκρούει με δυσκολία και στις δύο περιπτώσεις τα σουττου νεαρού επιθετικού, ενώ στο 35’ το σουτ του Γιάκου μέσα από την μεγάλη περιοχή του Αστέρα απέκρουσε εντυπωσιακά ο Παπουρτζής

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, όταν πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο, ο Μυρσινιάς σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή του ΠΑΣ στέλνοντας την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ από το δεξί «παράθυρο» των φιλοξενουμένων. Αμέσως μετά, ήταν σειρά του Καρυδόπουλου να σουτάρει δυνατά, επίσης μέσα από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας και αυτός με τη σειρά του ελάχιστα άουτ.

Ο ΠΑΣ βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση, όταν στο 56’ ο Φίλιος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, αναγκάζοντας τον Γογωνά να διώξει την μπάλα τελευταία στιγμή κόρνερ, ενώ στο υπόλοιπο διάστημα και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση χωρίς ωστόσο να απειλεί με αξιώσεις την εστία το Αστέρα.

Βεβαιωθείτε ότι εισάγετε τις (*) απαιτούμενες πληροφορίες, όπου ενδείκνυται. Ο κώδικας HTML δεν επιτρέπεται.