Σάββατο, 18/05/2024

Έχασε ο Αρκαδικός από την Καβάλα στην Τρίπολη

Μπορεί ο Αρκαδικός να ηττήθηκε απόψε από την Καβάλα 67-74, αλλά από το παιχνίδι αυτό θα μείνει ως μεγάλο κέρδος για την ομάδα της Τρίπολης, το γεγονός ότι «είδε κατάματα» ένα μεγάλο αντίπαλο, που θεωρείται από τα φαβορί για την άνοδο στην Α1 κατηγορία με παίκτες που έχουν μεγάλη εμπειρία στην κορυφαία εθνική κατηγορία.

Ο Αρκαδικός που και πάλι δεν είχε τον μεγάλο άτυχο της σαιζόν Γιάννη Αντωνιάδη στη διάθεση του και στο πρώτο ημίχρονο είχε φορτωμένους με φάουλ τον Γιώργο Κοψαύτη με τέσσερα και τους Προδρόμου, Γιαννουλάκο με τρία, βρέθηκε στο τελευταίο παιχνίδι του 2013 ακόμα και με δέκα τέσσερις πόντους διαφορά πίσω στο σκορ (44-58 στο 28’), αλλά κανένας από τους παίκτες δεν τα παράτησε, αλλά αντίθετα πάλεψαν όλοι κάθε μπάλα, κάθε άμυνα και κάθε φάση στην επίθεση.

Παίζοντας με πάθος στην άμυνα και ψάχνοντας τις καλύτερες λύσεις στην επίθεση, ο Αρκαδικός κατάφερε να κάνει μία μεγάλη αντεπίθεση ισοφαρίζοντας 63-63 τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης με καλάθι του Γκόβα.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν αναμενόμενη, αφού τα αμαρκάριστα σουτ δεν είχαν ευτυχή κατάληξη εν αντιθέσει με τους έμπειρους παίκτες της Καβάλας που κατάφεραν να βρουν λύσεις σε αυτό το διάστημα στην επίθεση με τους Αγγελακόπουλο, Τότσιο, που κρατούσαν το καλό για το φινάλε και με προσωπικές ενέργειες χάρισαν το ροζ φύλλο αγώνα στους φιλοξενούμενους.

Από τον Αρκαδικό, οι Πόπαντιτς, Γκόβας σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης σημειώνοντας μαζί 37 από τους 67 πόντους της ομάδας, ενώ και ο Σάκοτα στο πρώτο ημίχρονο, όπου σημείωσε 9 από τους 11 προσωπικούς του πόντους, έδωσαν λύσεις στην επίθεση κρατώντας σε απόσταση… βολής την ομάδα τους.

Από την Καβάλα σταθεροί στο σκοράρισμα και με υψηλά ποσοστά ευστοχίας ήταν οι Καλαμπάκας (19 πόντοι με 6/6 βολές, 2/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Κρστέβσκι (17 πόντοι με 5/8 βολές και 6/8 δίποντα), που σημείωσαν (παρά ένα) τους μισούς πόντους της ομάδας τους.

Διαιτητές: Τσώνος Β-Μαλανδρής-Μπούκας

Δεκάλεπτα: 14-19, 35-38, 50-58, 67-74
Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 2, Πίνης, Κοψαύτης 7 (1), Προδρόμου 2, Πόπαντιτς 18 (4), Σάκοτα 11 (1), Γκόβας 19 (1), Γιαννουλάκος 6, Πάνου 2.
Καβάλα (Τζήμας): Κρστέβσκι 17, Μαρμαρινός 4, Τότσιος 5 (1), Καλαμπάκας 19 (3), Κατσαρές 7, Καραποστόλου 9 (2), Αγγελακόπουλος 11 (1), Παπαρέγκας, Καραθανάσης, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 2.

Συνοπτικά στους αγώνες για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 κατηγορίας των ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ίκαροι Σερρών-Παγκράτι     86-91

Αρκαδικός-Καβάλα           67-74

Ερμής Λ.-ΚΑΠ               76-43

Ψυχικό-Ηρακλής             71-55

Λαύριο-ΟΦΗ                 68-66

Κόροιβος Αμ.-ΑΕΚ           82-67

Φιλαθλητικός-Φίλιππος Β.   68-65