Πέμπτη, 25/04/2024

Αγχώδης νίκη με Γύθειο για τους Δρομείς...

Την Κυριακή το απόγευμα έλαβε χώρα ένα από τα λεγόμενα δυνατά παιχνίδια του Α τοπικού πρωταθλήματος ανδρών ,μεταξύ του ενός εκ των διεκδικητών του τίτλου Δρομέα και της πάντα αξιόμαχης ,υπολογίσιμης και δυνατής ομάδας του Γυθείου.

p>Οι μεν γηπεδούχοι προέρχονταν από την εκτός έδρας νίκη επί του Άτλαντα, οι δε φιλοξενούμενοι προέρχονταν από την απροσδόκητη ήττα στο ίδιο γήπεδο μια αγωνιστική πριν, από την ουραγό Άμιλλα. Περιθώρια για απώλειες δεν είχε καμία ομάδα και έγινε ένα δυνατό παιχνίδι όπως αναμενόταν. Νικητές αναδείχθηκαν οι Δρομείς μιας και κατέβασαν στο γήπεδο πλήρη ομάδα και διέθεταν πληθώρα αλλαγών και εναλλακτικών, σε σχέση πάντα με την ομάδα του Γυθείου ,η οποία κατέβηκε χωρίς τρεις βασικούς παίχτες της τους οποίους αντικατέστησε με τρεις μικρούς. Ο λόγος είναι προφανής, μιας και τα έξοδα για τη Λακωνική ομάδα από τη μια μεριά, η έλλειψη ενδιαφέροντος μιας και δεν υπάρχουν play off από την άλλη, έχει ως αποτέλεσμα να συμβαίνει αυτό με πολλές ομάδες στο δεύτερο γύρο και ιδίως τις τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Παρόλα αυτά το Γύθειο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι ,αποκοιμίζοντας τους αντιπάλους και έχοντας πιο ορθές λύσεις ,κλείνοντας το Α δεκάλεπτο προηγούμενο 24-17.Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε όπως το πρώτο - στο πρώτο του μισό ιδίως- όπου το Γύθειο προηγήθηκε μέχρι και 15 πόντους!!.Κάπου εκεί, οι παίχτες του Δρομέα ,βελτίωσαν λίγο την άμυνα και βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με μια αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά πριν το ημίχρονο, νεαρής το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια, πίσω στο σκορ με 4 πόντους 38-42.Στο τρίτο δεκάλεπτο το ξύπνημα των γηπεδούχων και η κούραση των λίγων παιχτών του Γυθείου, είχε ως αποτέλεσμα οι Δρομείς να περάσουν μπροστά στο σκορ και να κλείσει το δεκάλεπτο υπέρ τους με 55-51.Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το τέταρτο δεκάλεπτο όπου οι Δρομείς συντήρησαν μια διάφορα ,φτάνοντας στο τελικό 72-64.Αξιοσημείωτο είναι πως δυο παίχτες από κάθε ομάδα έβαλαν σχεδόν όλους του πόντους .Πιο συγκεκριμένα από τους Δρομείς οι Βούλγαρης με 32 πόντους και Παπαχαραλάμπους με 17 πόντους πέτυχαν τους 49 από τους 72 πόντους της ομάδας τους ,ενώ για το Γύθειο οι Σταθάκος με 29 πόντους και Κατσαρής με 24 πόντους ,πέτυχαν τους 53 από τους 64 πόντους της ομάδας τους .Από τους Δρομείς απών ήταν ο Καρδαρας ,ενώ από το Γύθειο απόντες οι Μπιρμπάκος, Μανιατάκος, Κωστάντος.