Πέμπτη, 28/03/2024

Ο Αστέρας .. ξέχασε να μπει στο δεύτερο ημίχρονο και διασύρθηκε με 7-2 από τον Ολυμπιακό!

Ο Αστέρας .. ξέχασε να μπει στο δεύτερο
ημίχρονο και διασύρθηκε με 7-2 από τον Ολυμπιακό!

Εκπληκτικός στο β΄ ημίχρονο ο Ολυμπιακός διέλυσε 7-2 τον Αστέρα Τρίπολης στο "Γ. Καραϊσκάκης", στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 με τους Ναβάρο (13΄), Ροτζέριο (16΄), αλλά η ομάδα του Βαλβέρδε ανέτρεψε την κατάσταση με "καρέ" του Μιραλάς (20΄πεν., 49΄, 70΄, 89΄) και τέρματα των Τζιμπούρ (51΄), Ορμπάιθ (53΄), Φουστέρ (80΄).

>Σ΄ένα συναρπαστικό πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο 16΄, από πανομοιότυπα γκολ. Στο 13΄ μπαλιά 40 μέτρων στον Μπρέσκα, η άμυνα των γηπεδούχων συνελλήφθη εν υπνώσει, ο Μέγιερε απέκρουσε το τετ-α-τετ με τον Σλοβάκο, αλλά στη συνέχεια ο Ναβάρο άνοιξε το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα, νέα αντεπίθεση για της ομάδα του Τσιώλη, ο Ναβάρο πασάρει τον αμαρκάριστο Ροτζέριο κι αυτός στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο 20΄ ο Μπαρτολίνι ανέτρεψε τον Μακούν στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Καθαρό πέναλτι το οποίο καταλόγισε ο Βοσκάκης και αξοποίησε ο Κέβιν Μιραλάς, μειώνοντας για τους πρωαθλήτές Ελλάδας. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς έντονες συγκινήσεις και οι οπαδοί των "ερυθρολεύκων" αγωνιούσαν για τη συνέχεια. Αυτή η αγωνία τους, όμως, δεν κράτησε πολύ!
Μέσα στα πρώτα οκτώ λεπτά του β΄ ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός δημιούργησε πέντε καθαρές ευκαιρίες για γκολ, αξιοποίησε τις τρεις και αίφνης το 1-2 έγινε 4-2 πριν συμπληρωθεί το 55'! Στο 49΄ μετά από σέντρα του Μανιάτη, ο Ράφικ Τζιμπούρ ισοφάρισε, στο 51΄ το λάθος των αμυντικών του Αστέρα εκμεταλλεύθηκε ο Μιραλάς που έγραψε το 4-2 και στο 53΄ ο Μακούν διεμβόλισε από δεξιά και έβγαλε έξοχη ασίστ στον Ορμπάιθ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαντή. Ο "δαιμονισμένος" ρυθμός του Ολυμπιακού, ουσιαστικά διέγραψε όλη την προσπάθεια των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο. Ακολούθησαν ακόμα δύο γκολ του Μιραλάς (70΄,89΄ και ένα του Φουστέρ στο 80΄, από ασίστ του Βέλγου που σήμερα ήταν απολαυστικός και ανέβηκε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ με 18 γκολ. Ετσι οι "ερυθρόλευκοι" απέφυγαν μια απρόσμενη απώλεια, διατήρησαν διαφορά ασφαλείας (10 βαθμοί) από τον Παναθηναϊκό και περιμένουν την τυπική στέψη τους ως πρωταθλητές της σεζόν 2011/2012.
Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
Κίτρινες: Μαρκάνο - Μπαρτολίνι, Χουανίτο, Πιπίνης
Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Μέγερι, Μοντέστο (46΄ Μανιάτης), Μέλμπεργκ, Παπαδόπουλος, Μαρκάνο, Ορμπάιθ, Τοροσίδης (78΄ Φουστέρ), Μακούν, Αμπντούν, Μιραλάς, Τζιμπούρ (71΄ Καζίμ Ρίτσαρντς)
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Μπαντής, Αργυρόπουλος, Πιπίνης (39΄ Φορμίκα), Κουρμέλης, Μπαρτολίνι, Ουσέρο, Χουανίτο (60΄ Φρανκού), Ροτζέριο (72΄ Εγκον), Ράγιος, Ναβάρο, Μπρέσκα.