Δράση με προληπτικές ιατρικές εξετάσεις για 37 γυναίκες Ρομά στην κοινότητα Τζίβα Τεγέας!
![Δράση με προληπτικές ιατρικές εξετάσεις για 37 γυναίκες Ρομά στην κοινότητα Τζίβα Τεγέας!](/media/k2/items/cache/8bd1b4554aa07ec160ab26b782dd8325_L.jpg)
Στοχευμένη διήμερη δράση για την ενημέρωση, εκπαίδευση και προαγωγή υγείας γυναικών Ρομά πραγματοποίησε η ομάδα του Ινστιτούτου Prolepsis στις 23 και 24 Μαΐου στην κοινότητα Τζίβα στην Τρίπολη, με τη συνδρομή του Δήμου Τρίπολης και της Περιφέρειας Πελοποννήσου. Η δράση περιλάμβανε εξετάσεις έγκαιρης διάγνωσης για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας, καθώς και ενημέρωση για γυναικολογικά θέματα και τον εμβολιασμό κατά του HPV.
Από τη δράση ωφελήθηκαν 37 γυναίκες Ρομά!
Οι γυναικολογικές εξετάσεις και οι ενημερωτικές δράσεις πραγματοποιούνται στο πλαίσιο του προγράμματος "Υγιείς και ισχυρές γυναίκες Ρομά στην Ελλάδα", που υλοποιεί το Ινστιτούτο Prolepsis. Το έργο αποσκοπεί να ενδυναμώσει γυναίκες Ρομά σε θέματα υγείας και πρόληψης, να τις παρακινήσει ώστε να λαμβάνουν σωστές αποφάσεις αυτό- φροντίδας και να συμβάλει στη μείωση των ανισοτήτων.
Ενημερωθείτε για το έργο
https://t.ly/Vr5-x
![?](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/1f449.png)
Σχετικά Άρθρα
- Τζιούμης: "Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του Δήμου μας που έδωσαν τον αγώνα τον καλό της γνώσης και της προόδου"
- Έκοψαν τα δένδρα στον κεντρικό σταθμό του σιδηροδρόμου στην Τρίπολη - "Γιατί ΟΣΕ έκοψες τα πεύκα;"
- Λουκά Μαντινείας | Θεία Λειτουργία στον Αη Λια, στην Καπνίστρα
- Ο Νίκος Οικονομόπουλος για μια μοναδική βραδιά στο Γήπεδο Άργους
- Σινεμά ο Σταθμός, για τρίτη φορά στην Τρίπολη!