Χρόνης Αηδονίδης | Με παραδοσιακά τραγούδια το τελευταίο αντίο στον κορυφαίο δάσκαλο
![Χρόνης Αηδονίδης | Με παραδοσιακά τραγούδια το τελευταίο αντίο στον κορυφαίο δάσκαλο](/media/k2/items/cache/69b8372fb08a337b1e487dc884a96421_L.jpg)
Υπό τους ήχους της θρακιώτικης παραδοσιακής μουσικής που υπηρέτησε όλη τη ζωή του και σε κλίμα μεγάλης συγκίνησης, τελέστηκε σήμερα η κηδεία του Χρόνη Αηδονίδη. Η εξόδιος ακολουθία του κορυφαίου δασκάλου και ερμηνευτή, που «έφυγε» σε ηλικία 95 ετών, πραγματοποιήθηκε το πρωί της 25ης Οκτωβρίου στον Ιερό Ναό Αναλήψεως Βριλησσίων Αττικής, παρουσία αγαπημένων προσώπων του καλλιτέχνη.
Oι καλλιτέχνες στον τελευταίο αποχαιρετισμό
Το τελευταίο «αντίο» στον Χρόνη Αηδονίδη, που αφιερώθηκε στη διδασκαλία, τη διάσωση, τη διάδοση και την καταγραφή της μουσικής παράδοσης της Θράκης, είπαν οι δικοί του άνθρωποι, πολλοί Θρακιώτες και απλός κόσμος, καθώς και καλλιτέχνες, όπως ο Γιώργος Νταλάρας και ο Παντελής Θαλασσινός, με τους οποίους είχε συνεργαστεί, ενώ στεφάνια κατέθεσαν, μεταξύ άλλων, ο Καλλιτεχνικός Σύλλογος Δημοτικής Μουσικής Δόμνα Σαμίου («Καλό ταξίδι»), ο Γιώργος και η ‘Αννα Νταλάρα («Στον αγαπημένο μας Χρόνη»), ο δήμαρχος Βριλησσίων Κωνσταντίνος Βαφειάδης, η Ένωση Τραγουδιστών Ελλάδος («Καλό ταξίδι δάσκαλε»), η Πανθρακική Ομοσπονδία και ο Λάκης Χαλκιάς, με το συγκινητικό μήνυμα «Στο γλυκύτατο αηδόνι».
Με γέλασαν τα πουλιά
Tags:
Χρόνης Αηδονίδης,Σχετικά Άρθρα
- Τζιούμης: "Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του Δήμου μας που έδωσαν τον αγώνα τον καλό της γνώσης και της προόδου"
- Έκοψαν τα δένδρα στον κεντρικό σταθμό του σιδηροδρόμου στην Τρίπολη - "Γιατί ΟΣΕ έκοψες τα πεύκα;"
- Λουκά Μαντινείας | Θεία Λειτουργία στον Αη Λια, στην Καπνίστρα
- Ο Νίκος Οικονομόπουλος για μια μοναδική βραδιά στο Γήπεδο Άργους
- Σινεμά ο Σταθμός, για τρίτη φορά στην Τρίπολη!