"Λευκή Νύχτα" το Σάββατο στην Καλαμάτα - Όλες οι κυκλοφοριακές ρυθμίσεις!
Σύσκεψη πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο στην οποία μετείχαν εκπρόσωποι της πόλης και υπηρεσιακά στελέχη του Δήμου με αντικείμενο την καλύτερη δυνατή οργάνωση της ΛΕΥΚΗΣ ΝΥΧΤΑΣ, η οποία θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 26 Αυγούστου.
Την Πέμπτη 24 Αυγούστου θα δοθεί συνέντευξη τύπου.
Η Διεύθυνση Καθαριότητας του Δήμου σε ανακοίνωση παρακαλεί τους πολίτες και τους επαγγελματίες της πόλης να βγάλουν τα απορρίμματα το αργότερο μέχρι τις 18.30 του Σαββάτου ώστε να γίνει η περισυλλογή πριν την έναρξη των εκδηλώσεων.
Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις για τη Λευκή Νύχτα 2017
Οι ρυθμίσεις που ανακοινώθηκαν, έχουν ως εξής:
Απαγόρευση της κυκλοφορίας και στάθμευσης στις οδούς:
Α) Απαγόρευση της κυκλοφορίας και στάθμευσης στις οδούς:
• Κροντήρη
• Αριστομένους από Κροντήρη έως Β. Κωνσταντίνου
• Β. Γεωργίου από Φαρών έως Αριστομένους
• Φραντζή από Αριστομένους έως Σιδ. Σταθμού
• Ανδρέα Σκιά από Β. Γεωργίου έως Βαλαωρίτου.
• Αναγνωσταρά
• 23ης Μαρτίου από Αρτέμιδος έως Χρυσοσπάθη (Αριστοδήμου)
• Υπαπαντής από Μητρ. Μελετίου έως Σταδίου
• Νέδοντος από 23ης Μαρτίου έως Κροντήρη
• Κολοκοτρώνη από Νέδοντος έως Αναγνωσταρά
Β) Απαγόρευση της κυκλοφορίας στις οδούς:
• Ανδρέα Σκιά από Β. Σοφίας έως Β. Όλγας
• Σταδίου από τη Φαρών έως τη Χρυσοσπάθη (Αριστοδήμου)
• Ασκληπιού από Β. Όλγας έως Β. Γεωργίου
• Β. Σοφίας από Αριστοδήμου έως Αριστομένους
• Αριστοδήμου από Π. Καίσαρη έως Β. Γεωργίου
• Αριστοδήμου από Β. Όλγας έως Β. Γεωργίου
• Ξενοφώντος από Ψαρών έως Αριστομένους
• στις οδούς που περικλείονται στην περιοχή μεταξύ Αριστομένους, 23ης Μαρτίου, Αναγνωσταρά και Β. Γεωργίου
• Στις κάθετες οδούς μεταξύ Αριστοδήμου και Αναγνωσταρά που έχουν κατεύθυνση προς Αναγνωσταρά
Γ) Αλλαγή των διαδρομών των γραμμών του αστικού λεωφορείου:
• Η γραμμή 1 με κατεύθυνση προς παραλία, θα διέρχεται μέσω των Οδών Αρτέμιδος – Νέδοντος – Σόλωνος.
• Η γραμμή 1 με κατεύθυνση προς πλατεία, θα διέρχεται μέσω των Οδών Φαρών – Πλάτωνος – Μακεδονίας – Νέδοντος - Αρτέμιδος
• Η γραμμή 2 από Άσυλο προς Αγία Τριάδα θα διέρχεται μέσω των οδών Μητρ. Μελετίου - Φαρών - Πλάτωνος – Μακεδονίας – Νέδοντος - Αρτέμιδος.
• Η γραμμή 2 από Αγία Τριάδα προς Άσυλο θα διέρχεται μέσω των οδών Κλαδά - Αρτέμιδος - Νέδοντος – Σόλωνος – Β. Κωνσταντίνου - Φαρών - Βασ. Όλγας – Ακρίτα - Παλαιολόγου - Μαυρομιχάλη.