Παρασκευή, 19/04/2024

Α1 - Απίστευτη ανατροπή για τα Τρίκαλα του Καστρίτη!

Τα Τρίκαλα πανηγύρισαν έναν ανέλπιστο, όπως εξελισσόταν το ματς για 30 λεπτά, θρίαμβο μέσα στη Λευκάδα, με το 80-72  να δίνει βαθιά ανάσα σε αυτήν του Αρκάδα προπονητή των Τρικάλων Γιάννη Καστρίτη και με τον Λίποβι να κάνει το ματς... της ζωής του συντελώντας στην τεράστια ανατροπή, όπως αναφέρει το basketblog.gr.

Η Λευκάδα παρότι είχε νέο πρόσωπο στο ρόστερ, τον Αμποτ άρχισε με... παλιούς το ματς, Ρόμπινσον, ΣΚοτ, Τσαλδάρη, Μπάρλοου, Μπασάμπε και Ντόμπλας.

Τα Τρίκαλα με μια συνηθισμένη πεντάδα, Καφέι, Τσαγκαράκη, Μπάρλοου, Μπιρούτα και Χόουτον. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν μέσα στο καλάθι, με τον Ντόμπλας αιχμή του δόρατος και προηγήθηκαν με 8-4 στο 3', όμως, σταδιακά ταΤρίκαλα βελτίωσαν την άμυνά τους, είχαν επιθετικό πλουραλισμό, και στο 4'30'' προσπέρασαν με 9-8.
Το σερί έφτασε μέχρι το 11-2 για τα Τρίκαλα που προσπέρασαν με 15-10 και στη λήξη ήταν μπροστά με 18-14.

Η Δόξα βρήκε τς λύσεις που έψαχνε με την είσοδο του Ταπούτου στο παρκέ, ο οποίος ήταν ασταμάτητος, πήρε την ομάδα του από... το χεράκι, την επανέφερε στο προβάδισμα, έστω και μικρό, ο Μπασάμπε έδινε ισορροπία καιμέσα στο καλάθι, τα Τρίκαλα απαντούσαν με τον Τσαγκαράκη που συνδέθηκε με το καλάθι και στο 17' οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με βραχεία κεφαλή, 36-34.
Ενα ακόμα τρίποντο του Ταπούτου έφερε τη Δόξα στο +5, 39-34 στο 18'30'' και το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους στην ελάχιστη διαφορά, 39-38.

Με "χτυπήματα" από το τρίποντο άρχισε η Δόξα το δεύτερο ημίχρονο, κυρίως με τον Ρόμπινσον αλλά και τον Τσαλδάρη να ευστοχούν και να τη φέρνουν στο +11, 51-40 στο 22΄. Τα Τρίκαλα δεν είχαν τον πλουραλισμό του πρώτου ημιχρόνου, μόνο ο Λίποβι έβρισκε λύσεις και κρατύσςε τη διαφορά πέριξ των δέκα πόντων, 57-49 στο 27', όπως ήταν και στη λήξη του δεκαλέπτοιυ με το 60-51 να φέρνει τη Δόξα σε θέση ισχύος.

Ενα γρήγορο 5-0 των Τρικάλων έφερε συνθήκες ντέρμπι στο ματς στο 32', με το σκορ στο 60-56 και με τον Λίποβι να μη χάνει σουτ, οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το σερί τους μέχρι το 10-0, και στο 33' βρέθηκαν με το προβάδισμα στο σκορ, 61-60.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη πλέον είχαν πάρει φόρα, ο Λίποβι ήταν εκπληκτικός και με τη συνδρομή του Κάφει, στο 36' βρέθηκαν στο +8, με το σκορ στο 64-72, σερί 4-21 από την αρχή της περιόδου και πλήρη ανατροπή στο σκηνικό. Το 65-75 στο 37' ήρθε και πάλι δια χειρός Λίποβι και πλέον οι Θεσσαλοί δεν γινόταν να χάσουν τη μεγάλη νίκη.