Δημητσάνα | Γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στο Υπαίθριο Μουσείο Υδροκίνησης
![Δημητσάνα | Γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στο Υπαίθριο Μουσείο Υδροκίνησης](/media/k2/items/cache/23cb95c5466210bbde98c65060645ac7_L.jpg)
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος (5/6), το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ) οργανώνει εργαστήρια ψηφιακής εικονογράφησης μέσω εργαλείων τεχνητής νοημοσύνης, για σχολικές ομάδες Ε´-ΣΤ´ Δημοτικού, την Πέμπτη 1η Ιουνίου (ώρες 10:00-12:30) στο Υπαίθριο Μουσείο Υδροκίνησης, στη Δημητσάνα.
Στα εργαστήρια «ΕΙΚΟΝΟ-γράφοντας τη δική μου ιστορία για τη φύση», διάρκειας 45´, που θα πραγματοποιηθούν στο πλαίσιο της έκθεσης-εγκατάστασης «ΕΙΚΟΝΟ-γράφοντας», οι μαθητές, με την καθοδήγηση του φωτογράφου Θεόδωρου Παπαγεωργίου, θα διερευνήσουν σύγχρονες εφαρμογές μετατροπής κειμένου σε εικόνα μέσω της τεχνητής νοημοσύνης (text-to-image ΑΙ) και θα εικονογραφήσουν ομαδικά μια ιστορία για τη φύση, επιλέγοντας κατάλληλες φράσεις-κλειδιά.
Υπενθυμίζεται ότι η έκθεση-εγκατάσταση «ΕΙΚΟΝΟ-γράφοντας», που παρουσιάζεται στο Μουσείο έως τις 30 Ιουνίου 2023, περιλαμβάνει εικόνες ποικίλης θεματολογίας και διαφορετικών εικαστικών τεχνικών, οι οποίες έχουν δημιουργηθεί με τη χρήση διαδεδομένων εφαρμογών τεχνητής νοημοσύνης (text-to-image ΑΙ), και με έμπνευση από αναπαραστάσεις του αρκαδικού τοπίου, από τις τεχνοτροπίες κλασικών και σύγχρονων καλλιτεχνών, αλλά και από τον κόσμο της φαντασίας και του συναισθήματος.
Η συμμετοχή στα εργαστήρια είναι δωρεάν.
Απαραίτητη η προσυνεννόηση των σχολείων με το Μουσείο, στο τηλέφωνο 27950 31630 (καθημερινά, εκτός Τρίτης, 10:00-18:00).
ΠΙΟΠ | Υπαίθριο Μουσείο Υδροκίνησης
Κεφαλάρι Αϊ-Γιάννη, 220 07 Δημητσάνα
Τ: 27950 31630 | www.piop.gr
Σχετικά Άρθρα
- Μικροί και μεγάλοι χόρεψαν Μοραΐτικα, Ηπειρώτικα και Νησιώτικα στη Δημητσάνα!
- Κοινωνική Συμπερίληψη και Ανάπτυξη | Το Όραμα της Περιφέρειας Πελοποννήσου για Άτομα με Αναπηρία
- Βοηθός προπονητή ο Αναστάσης Κατσαρός στην ΑΕΚ Τρίπολης
- Είσαι νέος φοιτητής στην Τρίπολη και ψάχνεις για "σπίτι"; Η οικογένεια των Προσκόπων της Τρίπολης σε περιμένει!
- Ο Δήμος Βόρειας Κυνουρίας διοργανώνει το 3o Φεστιβάλ Τσακωνιάς»