Στάικος | Συνάντηση με Σύλλογο Εργαζομένων ΟΤΑ Ν. Αρκαδίας
![Στάικος | Συνάντηση με Σύλλογο Εργαζομένων ΟΤΑ Ν. Αρκαδίας](/media/k2/items/cache/5b0e29e32ffc8fbd43c8ee49f7d91395_L.jpg)
Οι συναντήσεις με τους ανθρώπους που βρίσκονται στην "πρώτη γραμμή" εξυπηρέτησης των πολιτών είναι χρήσιμες και διαφωτιστικές.
Οι εργαζόμενοι του Συλλόγου ΟΤΑ Νομού Αρκαδίας μου μίλησαν για δυσλειτουργίες που υπάρχουν στην δημόσια διοίκηση, την υποστελέχωση υπηρεσιών, τις εργασιακές συνθήκες, καθώς και την οικονομική πίεση που δέχονται από την ακρίβεια και τη στασιμότητα των μισθών τους εδώ και πολλά χρόνια.Είναι σαφές ότι η κυβέρνηση του κ. Μητσοτάκη δεν έκανε τίποτα για τους εργαζόμενους της δημόσιας διοίκησης και υποβάθμισε και την ίδια την αυτοδιοίκηση.
Υπάρχει ωστόσο, χώρος και για διαφορετική πολιτική. Με μια προοδευτική κυβέρνηση για δικαιοσύνη παντού.
Για ενίσχυση του κοινωνικού κράτους, για καλύτερες συνθήκες εργασίας και για δίκαιη αύξηση εισοδημάτων, μέσω και της θέσπισης μηχανισμού τιμαριθμικής αναπροσαρμογής σε ετήσια βάση για μισθούς ιδιωτικού και δημόσιου τομέα, κάτι που σημαίνει ότι με πληθωρισμό 10%, θα έχουμε με την δικιά μας πρόταση αύξηση 10% στους δημοσίους υπαλλήλους μετά από μια δεκαετία.
Χρήστος Στάικος, μέλος Κεντρικής Επιτροπής ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ.
Σχετικά Άρθρα
- Τζιούμης: "Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του Δήμου μας που έδωσαν τον αγώνα τον καλό της γνώσης και της προόδου"
- Έκοψαν τα δένδρα στον κεντρικό σταθμό του σιδηροδρόμου στην Τρίπολη - "Γιατί ΟΣΕ έκοψες τα πεύκα;"
- Λουκά Μαντινείας | Θεία Λειτουργία στον Αη Λια, στην Καπνίστρα
- Ο Νίκος Οικονομόπουλος για μια μοναδική βραδιά στο Γήπεδο Άργους
- Σινεμά ο Σταθμός, για τρίτη φορά στην Τρίπολη!