Εκδικάστηκε η ένσταση κατά της εκλογής Τρουπή | Αντίστροφη μέτρηση για την απόφαση του δικαστηρίου
![Εκδικάστηκε η ένσταση κατά της εκλογής Τρουπή | Αντίστροφη μέτρηση για την απόφαση του δικαστηρίου](/media/k2/items/cache/fbc24d685437007591553d3106ddfb26_L.jpg)
Μετά από αναβολή δύο εβδομάδων, εκδικάστηκε την Τρίτη (6/2/2024) η ένσταση που έχει καταθέσει η δημοτική παράταξη του Δημάρχου Τρίπολης κ. Κώστα Τζιούμη, κατά της εκλογής του δημοτικού συμβούλου κ. Γιάννη Τρουπή.
Η ακροαματική διαδικασία εξελίχθηκε στο Δικαστικό Μέγαρο της Τρίπολης, με τις δύο πλευρές να εκπροσωπούνται από Καθηγητές της Νομικής (Π. Λαζαράτος και Φ. Σπυρόπουλος).
Τόσο η πλευρά της παράταξης Τζιούμη, όσο και η πλευρά του Γιάννη Τρουπή, παρέθεσαν τα επιχειρήματά τους, εξηγώντας αμφότερες ότι έχουν το δίκιο με το μέρος τους, ενώ θα ακολουθήσουν συμπληρωματικά υπομνήματα.
Εκτιμάται ότι η απόφαση του δικαστηρίου θα εκδοθεί μέσα σε ένα διάστημα 15 έως 45 ημερών.
Σχετικά Άρθρα
- Τζιούμης: "Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του Δήμου μας που έδωσαν τον αγώνα τον καλό της γνώσης και της προόδου"
- Προσλήψεις καθαριστριών στον Δήμο Τρίπολης | Ανακοινώθηκαν οι προσωρινοί πίνακες!
- Τζιούμης: «Στηρίζουμε το Tripolis Rock Festival που καθιερώνεται στη συνείδηση των πολιτών»
- Εγκαίνια ανακαινισμένου δημοτικού σχολείου στο Λουκά | Τζιούμης: «Συγχαίρουμε πρωτοβουλίες που αναδεικνύουν την ιστορία και τον πολιτισμό των τοπικών μας κοινοτήτων»
- Στιγμές έντασης και διαπληκτισμοί στο Δημοτικό Συμβούλιο Τρίπολης
6 σχόλια
-
8:24 Επειδή έχει γίνει πιο διάσημος εδώ και 8 μήνες, γι' αυτό έβγαλε τον Σμυρνιώτη δήμαρχο. Μάλλον θα του δάνεισε λίγη από τη "διασημότητά" του γιατί την είχε σε μεγάλες ποσότητες και δεν είχε τι να την κάνει
-
23:21 ο συγκεκριμένος είναι ο θρύλος των υπηρεσιών. α ρε δήμαρχε δε σε ενημερώνουνε σωστά γιατί κάνεις αυτά τα λάθη
-
ανεξαρτητα αποτελεσματος καταφερατε να κανετε τον Προεδρο πιο διασημο, εδω και 8 μηνες μονοπωλει στα media, οποτε απολαυστε για τα επομενα 5 ετη το θρονο σας διοτι θα χεριαστει να τον αφησετε!!!!!
-
Ακούνε το όνομα του Τρουπή στη Λαγοπάτη και τρέμουν από το φόβο τους.
-
Η παράταξη του δημάρχου θα κάνει ένσταση και για τον ειδικό σύμβουλο που θα πάρει? Θα βρίσκετε σε δύο μεριές ταυτοχρόνως?
-
Α ρε δήμαρχε. Αν δεν βγάλεις τον οχετό σου θα σκάσεις. Ο τουπές σε μάρανε κι εσένα. Πιο κάτω να πέσεις δεν έχει