Σπουδαστές του ΔΙΕΚ Μεγαλόπολης επισκέφθηκαν το Αρχαίο Θέατρο (εικόνες)
![Σπουδαστές του ΔΙΕΚ Μεγαλόπολης επισκέφθηκαν το Αρχαίο Θέατρο (εικόνες)](/media/k2/items/cache/57b4a2b4dd767eaa4d6bf25bf2a55b1c_L.jpg)
Οι τελειόφοιτοι σπουδαστές της ειδικότητας «Υποκριτική τέχνη θεάτρου – κινηματογράφου», του Δ.ΙΕΚ Μεγαλόπολης στο πλαίσιο των μαθημάτων "Αρχαίο Δράμα" και "Ιστορία σκηνογραφίας", επισκέφτηκαν το αρχαίο θέατρο Μεγαλόπολης, το οποίο ήταν το μεγαλύτερο θέατρο του αρχαίου κόσμου, με χωρητικότητα θεατών περίπου 18.000 με 20.000. Κατασκευάστηκε περίπου το 370 π.Χ. και φιλοξένησε θεατρικές παραστάσεις και χορούς των μεγάλων εορτών των Αρκάδων. Από το 200 π.Χ. λειτούργησε και ως χώρος συγκέντρωσης των αντιπροσώπων της αρκαδικής ομοσπονδίας.
Οι σπουδαστές είχαν την ευκαιρία να εντοπίσουν σε πραγματικό χρόνο τα κύρια μέρη της αρχιτεκτονικής του αρχαίου θεάτρου, όπως οι αναλημματικοί τοίχοι, οι αντηρίδες, το κοίλο, η ορχήστρα, ο αγωγός υδάτων, κα.
Σχετικά Άρθρα
- Τζιούμης: "Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του Δήμου μας που έδωσαν τον αγώνα τον καλό της γνώσης και της προόδου"
- Έκοψαν τα δένδρα στον κεντρικό σταθμό του σιδηροδρόμου στην Τρίπολη - "Γιατί ΟΣΕ έκοψες τα πεύκα;"
- Λουκά Μαντινείας | Θεία Λειτουργία στον Αη Λια, στην Καπνίστρα
- Ο Νίκος Οικονομόπουλος για μια μοναδική βραδιά στο Γήπεδο Άργους
- Σινεμά ο Σταθμός, για τρίτη φορά στην Τρίπολη!
1 σχόλιο
-
Όλοι στο γραφείο του ισόβιου βουλευτή. Έχει πολύ καλές σχέσεις με τον πρόεδρο του ΕΛΓΑ. Θα σας φτιάξει .