Πρώην Πρύτανης του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου υποψήφιος ευρωβουλευτής με τον Λοβέρδο!
![Πρώην Πρύτανης του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου υποψήφιος ευρωβουλευτής με τον Λοβέρδο!](/media/k2/items/cache/89f700b1d78f42a9b38aa167cd42eb3f_L.jpg)
Αντιπρόεδρος κόμματος ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ
Ο Θεόδωρος Π. Παπαθεοδώρου είναι Καθηγητής Αντεγκληματικής Πολιτικής στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου και Maitre de Conférences στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου της La Rochelle (Γαλλία). Γεννήθηκε στην Πάτρα, είναι πτυχιούχος της Νομικής Σχολής ΕΚΠΑ, Δικηγόρος και Διδάκτορας Ποινικών και Εγκληματολογικών Επιστημών του Πανεπιστημίου του Poitiers (Γαλλία). Τον Δεκέμβριο του 2009 εξελέγη Πρύτανης του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου και άσκησε τα καθήκοντά του μέχρι τον Ιούνιο του 2012, οπότε και ορίσθηκε Υφυπουργός Παιδείας (2012-2013). Κατά την περίοδο 2015-2019 διετέλεσε Βουλευτής Αχαΐας με το ΠΑΣΟΚ. Υπήρξε εμπειρογνώμονας στην Ευρωπαϊκή Ένωση και έχει αναπτύξει ευρωπαϊκές δράσεις για τη δικαιοσύνη, την ασφάλεια, τα ανθρώπινα δικαιώματα και τη μετανάστευση. Το 2003, η Γαλλική Δημοκρατία του απένειμε το Παράσημο της Τάξης του Ακαδημαϊκού Φοίνικα.
Σχετικά Άρθρα
- Τζιούμης: "Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του Δήμου μας που έδωσαν τον αγώνα τον καλό της γνώσης και της προόδου"
- Έκοψαν τα δένδρα στον κεντρικό σταθμό του σιδηροδρόμου στην Τρίπολη - "Γιατί ΟΣΕ έκοψες τα πεύκα;"
- Λουκά Μαντινείας | Θεία Λειτουργία στον Αη Λια, στην Καπνίστρα
- Ο Νίκος Οικονομόπουλος για μια μοναδική βραδιά στο Γήπεδο Άργους
- Σινεμά ο Σταθμός, για τρίτη φορά στην Τρίπολη!