Παρασκευή, 10/05/2024

Κύπελλο Αρκαδίας | Η πρόκριση στην Τεγέα στη ματσάρα με την ΑΕΚ Τρίπολης (εικόνες)

Ένα σπουδαία ως προς την εξέλιξη ματς πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής (11/09) στο Δημοτικό γήπεδο Φιλικών μεταξύ της γηπεδούχου ΑΕΚ Τρίπολης και του ΑΟ Τεγέας για τη β’ φάση του Κυπέλλου Αρκαδίας.

Η ομάδα του ΑΟΤ επικράτησε με 1-3 στη διαδικασία των πέναλτι με την κανονική διάρκεια και την παράταση να διαμορφώνονται στο 1-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γεωργ.-Βυρ. Βελισσάρης ο οποίος πραγματοποίησε σημαντικές επεμβάσεις τόσο στη διάρκεια της αναμέτρησης και της παράτασης, όσο και δύο επεμβάσεις στη διαδικασία των πέναλτι. Αν και οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης έχοντας περισσότερες φάσεις για γκολ, δεν είχαν αποτελεσματικότητα στο τελείωμα των φάσεων.

ΦΩΤΟ: ΦΩΤΗΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ.[/caption] Η ομάδα της Τεγέας άντεξε στην πίεση, είχε τη δυνατότητα σε κάποιες περιπτώσεις με τη σειρά της να φτάσει και σε δεύτερο γκολ, προηγήθηκε στο ματς με τον Γραμματικάκη στο 73’, αλλά ισοφαρίστηκε γρήγορα στο 79’ με τον Κολιόπουλο. Η ομάδα της Τεγέας στην ημίωρη παράταση μπορεί να «στέρεψε» από αλλαγές και να χρειάστηκε να αμυνθεί απέναντι στην ΑΕΚ Τρίπολης που δεν αρκούνταν με το 1-1, αναζητώντας το γκολ πρόκρισης, αλλά οδήγησε το ματς στην παράταση με «πρωταγωνιστή» τον Βελισσάρη που όπως προαναφέρθηκε τόσο στην κανονική διάρκεια και την παράταση όσο και τα πέναλτι κατάφερε να πραγματοποιήσει καθοριστικές επεμβάσεις.

ΦΩΤΟ: ΦΩΤΗΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ.

Αποτέλεσμα η νίκη στη διαδικασία των πέναλτι με 1-3 και η πρόκριση στην επόμενη φάση, εκεί όπου ο ΑΟ Τεγέας θα υποδεχθεί στο γήπεδό του τον Παναρκαδικό.

Η διαδικασία των πέναλτι…

Στην καθοριστική διαδικασία των πέναλτι οι εκτελέσεις και τα γκολ είχαν ως εξής:
  • Πλαντζάς Πέτρ. | γκολ (1-3).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:  Γεώργιος Λουκάς (Αρκαδίας). ΒΟΗΘΟΙ: Νικόλαος Λουκάς (Αρκαδίας), Χαράλαμπος Λιώρης (Αρκαδίας). ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Θεόδωρος Παλιογιάννης (Αρκαδίας). ΤΕΡΜΑΤΑ: 79’ Κολιόπουλος | 73’ Γραμματικάκης. ΔΟΚΑΡΙΑ: - ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 63’ Κοσκολός, 71’ Πετρόπουλος Ευγ., 99’ Ανδριανός | 80’ Σαλτούρος, 111’ Μυλωνάς. ΑΠΟΒΟΛΕΣ: - ΑΕΚ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παναγιώτης Παναγούλιας): Μίτο, Κιντής, Αργυρόπουλος (64’ Αρδάμης), Καψής, Λιακόπουλος, Κοσκολός, Κουρούσης, Πετρόπουλος Ευγ., Ανδριανός, Κολιόπουλος, Παπαδόπουλος (91’ Ρούμπος). ΑΟ ΤΕΓΕΑΣ (Σταύρος Βρούβας): Βελισσάρης, Κολλάρας (69’ Μυλωνάς), Παπαδόπουλος, Πλαντζάς Πετρ., Γκίτζιας, Πλαντζάς Κων., Τσαλγιτζόπουλος Αθ., Μεϊντάνας (61’ Δούκας), Χαραλαμπόπουλος (76’ Σαλτούρος), Καραμπέτσος (95’ Αλεξάκης), Γραμματικάκης.