Σάββατο, 04/05/2024

Τοπικό ποδόσφαιρο Νίκες για Πανθυρεατικό και Λεωνίδιο Σημαντικό τρίποντο για τον Απόλλωνα

Πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια έγιναν την Κυριακή στις δύο τοπικές κατηγορίες ποδοσφαίρου Αρκαδίας.
Α’ ΕΠΣΑ
ΛΕΩΝΙΔΙΟ – ΠΑΓΓΟΡΤΥΝΙΑΚΟΣ 1-0 (21 Χιώτης)
ΠΑΝΘΥΡΕΑΤΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-0 (24 Β. Μπαρλας, 37 Τακλής)
ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΕΚ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-0 (82, 90′ Ντάνι)

Β΄ΕΠΣΑ (1ος όμιλος)
ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ – ΝΕΣΤΑΝΗ 2-4
ΕΛΠΙΔΑ – ΜΑΝΤΙΝΕΙΑΚΟΣ 2-3
Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – ΠΑΟ ΚΑΝΔΗΛΑΣ 0-1

Β’ ΕΠΣΑ (2ος Όμιλος)
ΕΡΜΗΣ ΜΕΛΙΓΟΥΣ – ΚΟΡΥΘΙΟ 6-0 (9, 55 Πολυμενακος, 18 Ιατρίδης, 60 Μαγουλιανός, 65 Σούρσος, 70 Διαμαντακος )
ΕΛΑΙΟΧΩΡΙ – ΠΑΡΝΩΝΑΣ 3-0 α.α.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερο πρόβλημα ο Πανθυρεατικός ξεπέρασε με σκορ 2-0 το εμπόδιο του Ολυμπιακού Λεωνιδίου, στο Αστρος. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και μετά από έναν επιθετικό μονόλογο έφθασαν στο 24′ με κεφαλιά του Β. Μπάρλα στο 1-0, ενώ στο 37′ ο Τακλής πέτυχε το 2-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το γκολ πλησιάζοντας μάλιστα σε αυτό με χτύπημα φάουλ του Μπακάλη. Από την άλλη ο Πανθυρεατικός απείλησε για ένα τρίτυο τέρμα με τον Σεκαλλαράκη που είχε δοκάρι και με τον Τακλή.

Σημαντικό τρίποντο για τον Απόλλωνα που επιβλήθηκε της ΑΕΚ μέσα στον Τυρό με 2-0, χάρη σε δύο τέρματα του Ντάνι, στο 82′ και στο 90′.

Με σκορ 1-0 νίκησε εντός έδρας το Λεωνίδιο τον Παγγορτυνιακό. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Χιώτης στο 21′.

Εύκολα ο Ερμής επιβλήθηκε με 6-0 του Κορυθίου στη Μελιγού και συνεχίζει μόνος πρώτος στη βαθμολογία του 2ου ομίλου του Β’ Τοπικού. Τα γκολ για τους νικητές 9, 55 Πολυμενάκος, 18 Ιατρίδης, 60 Μαγουλιανός, 65 Σούρσος, 70 Διαμαντάκος.