Πέμπτη, 25/04/2024

Α2: Σούπερ εμφάνιση και μεγάλη νίκη για τον Αρκαδικό!

Το φινάλε του πρώτου γύρου βρήκε την ομάδα του Αρκαδικού με νίκη επί του Παγκατίου με 90-64.
1ο Δεκάλεπτο
Ο Αρκαδικός ξεκίνησε δυνατά θέλοντας να καθαρίσει από νωρίς ο παιχνίδι και προηγήθηκε 13 στα μισά της περιόδου . Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου χαλάρωσαν και οι φιλοξενούμενοι με οδηγό τον Ψαρόπουλο που πέτυχε 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο ψαλίδισαν την διαφορά με το δεκάλεπτο να κλείνει 22-17.
2ο Δεκάλεπτο
Το Παγκράτι μπήκε δυναμικά δείχνοντας πως δεν ήρθε στην Τρίπολη απλά για να παίξει μένοντας κοντά στο σκορ ώσπου ο Αρκαδικός με ένα ξέσπασμα και σερί 9-0 έφτασε τη διαφορά στο +14 42-28 στο 2:00. . Ο προπονητής της φιλοξενούμενης ομάδας γύρισε την άμυνα του σε ζώνη , κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου και με οδηγούς στο σκοράρισμα Ρεντίκας , Προδρόμου , Τζουγκαράκη και Κουρέπη πήγαν στα αποδυτήρια  με το 44-32.
3ο Δεκάλεπτο
Οι κυανόλευκοι επέστρεψαν στο παρκέ αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το παιχνίδι κάτι που έκαναν πράξη στο παρκέ. Με μαέστρο τον Γιάννη Καραμαλέγκο και πρώτα βιολιά τους  ασταμάτητους Τζουγκαράκη και Ρεντίκας έφτασαν τη διαφορά στο +26 73-47 με το Παγκράτι να μην μπορεί να αντιδράσει και το δεκάλεπτο να κλείνει 75-50
4ο Δεκάλεπτο
Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι εκτός από τη διαφορά που συνεχώς αυξανόταν φτάνοντας στο +29 82-53 δίνοντας την ευκαιρία στο Γιάννη Διαμαντάκο να δοκιμάσει διάφορα συστήματα δίνοντας παράλληλα χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.
Τα δεκάλεπτα: 29-20,44-32,75-50,90-64
Αρκαδικός: (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 7, Πίνης 2, Τσακαλέρης 8, Κουρέπης 7, Τσέλλος 2 Σπυριδάκης 4 , Προδρόμου 9, Τζατζάς, Ναούμης , Ρέντικας 24, Γαρμπής 2, Τζουγγαράκης 25
Παγκράτι: (Κοντογιάννης): Λυμπεράς  , Σκουφής 3, Παύλος 10, Καράβολας 5 Ψαρόπουλος 26,Χόρτσας ,Λυμπερόπουλος 6,Λεκάκης 5,Ραντετιτς ,Εζόμο 8,Κοντόγιωργας, Μήτσιαλός 1

Βεβαιωθείτε ότι εισάγετε τις (*) απαιτούμενες πληροφορίες, όπου ενδείκνυται. Ο κώδικας HTML δεν επιτρέπεται.