Παρασκευή, 26/04/2024

Μπάσκετ: Στην τελική Φάση του Πανελλήνιου Νεανίδων ο Πελασγός Μεγαλόπολης!

Μετά τους αγώνες της δεύτερης μέρας της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Νεανίδων που διεξάγεται στο Τσοτύλι και συμμετέχει ο Πελασγός Μεγαλόπολης, το πανόραμα των αγώνων διαμορφώθηκε ως εξής:

Παναθηναϊκός – Πελασγός 64-31

Εντυπωσιακός ο Παναθηναϊκός επικράτησε με άνεση, όπως φαίνεται και από το τελικό 64-31, του Πελασγού στο πρώτο του παιχνίδι για την τελική φάση του Πανελληνίου Νεανίδων που άρχισε σήμερα στο Τσοτύλι. Οι «πράσινες» πήραν από τα πρώτα λεπτά μια σημαντική διαφορά που τη διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα.Δεκάλεπτα: 10-2, 32-14, 52-16, 64-31Διαιτητές: Κατωτικίδης, ΠετανίδουΠαναθηναϊκός (Καντζιλιέρης, Αχριμανδρίτης): Κασδαγλή 2, Γκανάτσου 8(1), Τσέτα 4, Φρίμα 4, Σιαπαλίδου 10, Πράπα 9, Κυρίου, Στούπα 6, Τσιρογιάννη, Εζέτζα 10, Καράντζαλου 4, Κακούρη 7(1).Πελασγός (Τσατσούλης): Μπούρα, Χρανιώτη 4, Παναγιώτου 4, Αριδά, Αγγελοπούλου 2, Δημάδη, Παπαγγελή , Τσιντώνη 1, Σεφέρου 4, Σταβαράκη 9, Μιχολιά, Καντέλη 7.

Απόλλων Πτολεμαΐδας – Πελασγός 56-44

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας Πτολεμαΐδας στη Τελική Φάση του Πανελλήνιου Νεανίδων που διεξάγεται στο Τσοτύλι, καθώς επικράτησε με 56-44 του Πελασγού Μεγαλόπολης. Μετά το καλό ξεκίνημα του Πελασγού που προηγήθηκε με 4-9 στο πεντάλεπτο, ο Απόλλων Πτολεμαΐδας ανέκαμψε και οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία του σκορ για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα. Η ομάδα της Αρκαδίας διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο μέχρι και το 29ο λεπτό, όταν ο Απόλλων προηγήθηκε με 40-36. Δύο λεπτά πριν το φινάλε η ομάδα της Πτολεμαΐδας  πήρε μια διαφορά οκτώ πόντων (52-44) και «καθάρισε» το παιχνίδι. Δεκάλεπτα: 14-12, 29-30, 40-38, 56-44Διαιτητές: Μηλαπίδης, ΠετανίδουΑπόλλων Πτολεμαΐδας (Καψάλης): Δημητριάδου, Κοτζαϊτση 19, Τσιανάκα Α. 8, Τρυφωνίδου, Τσιανάκα Ε. 7(1), Κουρτίδου 7, Δανιηλίδου 9, Χαϊντάρη 2, Αντωνίου 1, Γρηγοριάδου 3, Μαμαλίγγα.Πελασγός (Τσατσούλης): Χρανιώτη 9, Παναγιώτου 4, Αριδά 2, Αγγελοπούλου, Παπαγγελή 2, Τσιντώνη 10, Σεφέρου 2, Σταβαράκη 2, Μιχολιά 2, Καντέλη 11.