Παρασκευή, 03/05/2024

Α2 Μπάσκετ | Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία!

Με νίκες συνέχισαν τα φετινά φαβορί την 3η αγωνιστική της φετινής Α2Ηρακλής και Περιστέρι είχαν εύκολο απόγευμα κόντρα σε Παπάγο και Αρκαδικό αντίστοιχα, με τον "γηραιό" να κάνει την καλύτερη μέχρι τώρα εμφάνιση του, την ώρα που το Περιστέρι ήταν και πάλι... πυραυλοκίνητο, με το κλασσικό όμως μουδιασμένο ξεκίνημα. Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Αμύντας επί της Δόξας Λευκάδας, με την ομάδα του Υμηττού να έχει ξεκινήσει πολύ δυνατά φέτος τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα. Αήττητος παραμένει ο Χολαργός, ο οποίος νίκησε τον Απόλλωνα Πατρών με 81-79 σε ένα παιχνίδι με συναρπαστικό φινάλε, όταν και όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά.

Σε πελάγη ευτυχίας πλέουν στην Καστοριά μιας και μετά από τρεις αγώνες κατάφεραν να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην ιστορία τους στην Α2. Η ομάδα του Γιώργου Σούλιου κοίταξε στα μάτια τον Δούκα και παίζοντας επιθετικά από το β’ δεκάλεπτο και πιο προσεκτικά στην άμυνα, κατάφερε να πάρει μία πολύ σπουδαία νίκη με 53-90. Οι νεοφώτιστοι μπορεί να δυσκολεύτηκαν στην αρχή, όμως ένα ξέσπασμα στο β’ δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 10-24 έδωσε διαφορά 14 πόντων, την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Στο παιχνίδι με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, ο Χολαργός πέτυχε το 3/3 σήμερα, αυτή τη φορά κερδίζοντας τον αξιόμαχο Απόλλωνα Πατρών με 81-79. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού ήταν καλύτερη καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας στην περιφέρεια, ενώ έβρισκε και αρκετά τρίποντα από τους περιφερειακούς της με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά στο σκορ ακόμα και με 16 πόντους (70-54 στο 30'). Παρόλα αυτά οι παίκτες του Δημήτρη Παπαδόπουλου δεν άφησαν το παιχνίδι και με ένα εκπληκτικό κρεσέντο στο τελευταίο δεκάλεπτο ισοφάρισαν το σκορ στα τελευταία δεύτερα (79-79 20" πριν το τέλος), όμως στην τελευταία φάση του αγώνα ο Γιάννης Σίνης ήταν άστοχος με αποτέλεσμα να έρθει η 2η ήττα για τους Πατρινούς.

Την έκπληξη της ημέρας έκανε ο Αμύντας, ο οποίος κοιτώντας στα μάτια τη Δόξα Λευκάδας πήρε πολύ σπουδαία νίκη επί των Επτανήσιων με 71-77. Οι παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού έλεγξαν από την πρώτη στιγμή τον αγώνα και δεν άφηναν την Λευκάδα να πλησιάσει το σκορ με τη διαφορά να μην πέφτει ποτέ κάτω από τους 5 πόντους (28-33 η μικρότερη διαφορά). Οι παίκτες του Αμύντα κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα και να πάρουν ένα "χρυσό" διπλό, με δεδομένο ότι πολλές ομάδες δεν θα περάσουν εύκολα από την έδρα της Δόξας.

Με νίκη συνδύασε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Εθνικού ο Μιχάλης Κουταλιανός με τον έμπειρο τεχνικό να οδηγεί τους Πειραιώτες στη δεύτερη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Εθνικός ήταν εμφανώς καλύτερος από το Ψυχικό με τη διαφορά των δύο ομάδων να γίνεται αισθητή στη β' περίοδο όταν και το επιμέρους σκορ ήταν στο 21-6, με το Ψυχικό να είναι άστοχο από όλα τα σημεία του παρκέ. Οι Πειραιώτεςκατέβασαν στη συνέχεια ταχύτητα, με το Ψυχικό να μειώνει τη διαφορά, όμως η προσπάθεια αυτή δεν ήταν αρκετή για να αλλάξει το σκορ.

Εύκολη νίκη πέτυχε το Περιστέρι κόντρα στον Αρκαδικό, με την ομάδα του Νίκου Καραγιάννη να κερδίζει με 85-59. Οι "πρίγκιπες της δυτικής όχθης" μπορεί αυτή τη φορά να μην είχαν τον Κίκι Κλαρκ να σκοράρει ως συνήθως, αλλά να πετυχαίνει double double με 10 πόντους και 11 ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Μαγκουνής και Σιγκούνας, με τον πρώτο να πετυχαίνει 14 πόντους και να είναι ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, ενώ ο έμπειρος σέντερ πέτυχε μόλις 4 πόντους, μάζεψε όμως 10 ριμπάουντ. Πάλεψε ο Αρκαδικός για ένα δεκάλεπτο, όταν και το Περιστέρι δεν ξεκίνησε καλά στην αρχή, όμως οι παίκτες του ΤζίμηΚουστένη δεν μπορούσαν στη συνέχεια να ακολουθήσουν το ρυθμό των "κυανοκίτρινων".

Εύκολο ήταν το έργο και του Ηρακλή, με την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή να κερδίζει με σχετική άνεση τον Παπάγο με 84-61. Οι Θεσσαλονικείς πραγματοποίησαν την καλύτερη εμφάνιση τους μέχρι στιγμής για τη φετινή σεζόν, με τον αξιόμαχο και νεανικό Παπάγο του Κώστα Σορώτου να μην μπορεί να ακολουθήσει σε κάποιο σημείο του αγώνα το ρυθμό των γηπεδούχων. Ο "γηραιός" ήταν κυρίαρχος κάτω από τη ρακέτα με τους Χαριτόπουλο και Μπούμπαλο να πετυχαίνουν από 12 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ εξαιρετική πραγματοποίησε και ο Κακαρούδης με 15 πόντους.

"Βυσσινί" βάφτηκε το ντέρμπι της Λάρισας, με την ΑΕΛ να παίρνει τη νίκη με 88-75 επί του Ερμή Αγιάς. Οι δύο ομάδες πήγαιναν το παιχνίδι... χέρι χέρι μιας και ήταν ισόπαλες για 20 λεπτά, όμως από το β' ημίχρονο και μετά ο Ερμής Αγιάς ξέμεινε από δυνάμεις, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμό και να παίρνουν μία πολύ σπουδαία νίκη. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Παπαχρήστο, ο οποίος πέτυχε double double με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ, αλλά και από τον Σαριμπαλίδη με 20 πόντους και 5 εύστοχα τρίποντα.

Διαιτητές: Παναγιώτου – Αναστόπουλος Αντ. – Λιότσιος
Δούκας (Γιαννόπουλος): Τόζιος 6 (1), Παναγιωταράς 3 (1), Μαστόρος 5 (1), Κυρίτσης 18, Ιωάννου 4, Τσιότρας, Κουπίδης 3 (1), Κουκουλάς 13,  Ντιφαντής, Δούβλης, Ψάρρας 2.
Καστοριά (Σούλιος): Κυριακόπουλος 10 (1), Μπρόζος 13 (1), Απιδόπουλος 6, Ελευθερίαδης 11, Ναούμης 10 (2), Κακλαμάνος 10 (1), Τερσενίδης 4, Λυμπάρης 6, Χαρισμίδης 8, Μπένας 5 (1), Καραμαλέγκος 7 (1).

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 85-59
Δεκάλεπτα: 19-16, 45-27, 66-40, 85-59
Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Δημόπουλος, Ταρενίδης
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 10(2) , Παππάς A. 7(1), Μαγκουνής 14(1), Πολυτάρχου 9(3), Μάντζαρης 8(2), Σκορδίλης 4, Σιγκούνας 10(1), Κωνστανακόπουλος 11(2), Σίμτσακ 6, Δημητριάδης 6.
Αρκαδικός (Κουστένης): Παππάς M., Βλάχος 3(1), Λυμπερας 2, Τζαϊδάς 3, Προδρόμου 17(1), Μαραγκάκης 5(1), Αποστολίδης 2, Πελτιέρ 10(2), Γαρμπής, Απέργης, Τζουγκαράκης 17

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ 88-75
Δεκάλεπτα:17-17, 34-34, 60-55, 88-75
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Πιτσίλκας-Γερακίνης
ΑΕ Λάρισας (Χασανίδης): Βλαχούλης, Γκογκίδης 8 (1), Καμαράς 12 (2), Παπαχρήστος 18 (1), Κατσαρές 6,  Τσιαβές, Κονδυλόπουλος Δ., Κνέζεβιτς 17 (1), Σαριμπαλίδης 20 (5), Γκιουλέκας 7 (1).
Ερμής Αγιάς (Γιάσσαρης): Τσιαμπαλής 9 (1), Χρυσόπουλος 13 (2/3 τριπ.), Δεμερτζής 5 (1), Καλλές 5, Χαλκιάς, Κόμματος 15 (2), Τσούμας, Τριανταφύλλου 20 (3), Λόλας 5.

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΑΠΑΓΟΥ 84-61