Πέμπτη, 25/04/2024

Κρίμα … Ισοπαλία και αποκλεισμός για τον Αστέρα

Το «παρών» για δεύτερη συνεχή χρονιά στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας θα δώσει ο Ατρόμητος. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην Τρίπολη από τον Αστέρα, στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης, και πήρε την πρόκριση χάρη στα εκτός έδρας γκολ, αφού το πρώτο ματς στο Περιστέρι είχε λήξει 0-0. Ο Τάτος στα 15΄ και ο Μήτρογλου στο 72΄ πέτυχαν τα γκολ των «κυανόλευκων», ενώ για τους Αρκάδες, που αγωνίζονταν από το 6ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπαρτολίνι, σκόραραν ο Ροτζέριο με πέναλτι στο 21΄ και ο Ναβάρο στο 47΄. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Σκόνδρας.

Η ισορροπία που υπήρχε στο ζευγάρι από το πρώτο παιχνίδι... διαταράχθηκε μόλις στο έκτο λεπτό, όταν ο Μπαρτολίνι έχασε το κοντρόλ της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή και στη συνέχεια αναγκάστηκε να ανατρέψει τον Τάτο που έβγαινε μόνος απέναντι στον Μπαντή. Ο Τάσος Κάκος καταλόγισε το καταφανέστατο φάουλ και απέβαλε τον αμυντικό του Αστέρα, που έμεινε πολύ νωρίς με δέκα παίκτες. Στην εξέλιξη της φάσης, μάλιστα, λίγο έλειψε οι γηπεδούχοι να προηγηθούν, όμως την καλή εκτέλεση του Μήτρογλου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπαντής.
Το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ για τον Ατρόμητο ήρθε τελικά στο 15΄, όταν ο Μήτρογλου έφυγε από αριστερά στην αντεπίθεση και γύρισε ωραία στον Τάτο, ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα τον Μπαντή και άνοιξε το σκορ. Η άκρως αρνητική εξέλιξη δεν πτόησε πάντως τους παίκτες του Σάκη Τσιώλη, που ισοφάρισαν γρήγορα, χάρη στο πέναλτι που κέρδισε ο Ναβάρο από τον Γιαννούλη και αξιοποίησε ο Ροτζέριο Μάρτινς στο 21΄. Το γκολ αυτό έδωσε άλλη ψυχολογία στους γηπεδούχους, που πήραν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και προσπάθησαν με μακρινά σουτ να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ. Το πλησίασαν στο 40΄, με το ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Ράγιος από το ημικύκλο της μεγάλης περιοχής, που έφυγε λίγο έξω από τα δοκάρια του εμβρόντητου Ιτάνζ.
Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους ο Αστέρας ανέτρεψε την κατάσταση και «πήρε κεφάλι». Ο Ράγιος έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Φυτανίδης δεν απομάκρυνε σωστά τη μπάλα, ο Περόνε μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε την κεφαλιά-πάσα και ο Ναβάρο με δεύτερη κεφαλιά νίκησε από κοντά τον Ιτάνζ και «έγραψε» το 2-1 στο 47΄. Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη δεν είχαν πλέον άλλη επιλογή: έπρεπε να βγουν μπροστά και να ψάξουν το γκολ της πρόκρισης. Στο 62΄ ο Μήτρογλου αστόχησε από καλή θέση και στο 66΄, μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό με τον Μπρίτο, ο Τάτος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Χουανίτο πρόλαβε και έβαλε την κόντρα, παραχωρώντας κόρνερ. Στο 72΄, όμως, το τραγικό λάθος του Πουλίδο (γύρισε με αδύναμη κεφαλιά τη μπάλα προς τον τερματοφύλακα) έδωσε την ευκαιρία στον καιροφυλακτούντα Μήτρογλου να πετύχει το γκολ της πρόκρισης για τον Ατρόμητο. Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Σκόνδρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρας)
Κίτρινες: Περόνε, Πιπίνης, Χουανίτο, Τσαμπούρης - Γιαννούλης, Τάτος, Μήτρογλου, Δημούτσος, Σκόνδρας
Κόκκινη: Μπαρτολίνι (6΄) - Σκόνδρας (96`)

Οι συνθέσεις:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Μπαντής, Τσαμπούρης, Μπαρτολίνι, Πουλίδο (86΄ Σολάκης), Πιπίνης, Ουσέρο, Χουανίτο, Ναβάρο, Ράγιος, Ροτζέριο (78΄ Φρανκού), Περόνε (63΄ Μπρέσκα)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Φυτανίδης, Τόμας, Γιαννούλης (53΄ Επστάιν), Σφακιανάκης (71΄ Σφακιανάκης), Ιγκλέσιας (59΄ Πίτου Γκαρσία), Δημούτσος, Μπρίτο, Τάτος, Μήτρογλου.

Βεβαιωθείτε ότι εισάγετε τις (*) απαιτούμενες πληροφορίες, όπου ενδείκνυται. Ο κώδικας HTML δεν επιτρέπεται.