Στο Μουσικό Σχολείο το Φεστιβάλ Πράσινων Ονείρων στην Τρίπολη
![Στο Μουσικό Σχολείο το Φεστιβάλ Πράσινων Ονείρων στην Τρίπολη](/media/k2/items/cache/39a7d7f353549a372c45c8b5223bfa35_L.jpg)
Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αρκαδίας διοργανώνει την Τετάρτη 29 Μαΐου 2024, με την υποστήριξη του Δήμου Τρίπολης, το 1ο Φεστιβάλ Πράσινων Ονείρων, στο Μουσικό Σχολείο (και όχι στο Άλσος Αγίου Γεωργίου Τρίπολης, λόγω πιθανότητας βροχής), με συμμετοχή 400 μαθητών και εκπαιδευτικών από επτά Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της Τρίπολης.
Το πρωί, ομάδες μαθητών θα συμμετάσχουν σε δράσεις περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης που θα συντονίσουν εκπαιδευτικοί του ΚΕΠΕΑ Καστρίου και εθελοντές εκπαιδευτικοί της ΔΠΕ Αρκαδίας.
Το απόγευμα, στις 7μμ, θα γίνει η παρουσίαση των περιβαλλοντικών δράσεων που υλοποίησαν οι μαθητές τη φετινή χρονιά. Οι μαθητές, μέσα από μουσικοκινητικά και θεατρικά δρώμενα, ποιήματα, τραγούδια, βίντεο, ζωγραφιές και παραμύθια θα εκφράσουν τους προβληματισμούς τους για το μέλλον του πλανήτη μας και θα στείλουν τα δικά τους οικολογικά μηνύματα.
Ομάδα μαθητών του Μουσικού Σχολείου Τρίπολης έχει αναλάβει τη μελωδική έναρξη του φεστιβάλ.
Σχετικά Άρθρα
- Μικροί και μεγάλοι χόρεψαν Μοραΐτικα, Ηπειρώτικα και Νησιώτικα στη Δημητσάνα!
- Κοινωνική Συμπερίληψη και Ανάπτυξη | Το Όραμα της Περιφέρειας Πελοποννήσου για Άτομα με Αναπηρία
- Βοηθός προπονητή ο Αναστάσης Κατσαρός στην ΑΕΚ Τρίπολης
- Είσαι νέος φοιτητής στην Τρίπολη και ψάχνεις για "σπίτι"; Η οικογένεια των Προσκόπων της Τρίπολης σε περιμένει!
- Ο Δήμος Βόρειας Κυνουρίας διοργανώνει το 3o Φεστιβάλ Τσακωνιάς»