Ανεμογεννήτριες | Καθοριστική η επιστολή Βλάση - Η εταιρεία κάνει πίσω: "Θα σεβαστούμε Μαίναλο και Λύκαιο"!
![Ανεμογεννήτριες | Καθοριστική η επιστολή Βλάση - Η εταιρεία κάνει πίσω: "Θα σεβαστούμε Μαίναλο και Λύκαιο"!](/media/k2/items/cache/f1db362900433d5d8212ec2daa1c2e06_L.jpg)
Μία εξαιρετικά σημαντική εξέλιξη για το ζήτημα με τις ανεμογεννήτριες στο Μαίναλο σημεώθηκε σήμερα.
Στη δημοσιότητα ήρθαν η επιστολή του βουλευτή Αρκαδίας ΝΔ, κ. Κώστα Βλάση προς την ΑΙΟΛΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΩΝ Α.Ε. (θυγατρική της EDF RENEWABLES HELLAS ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ Α.Ε.) σχετικά με την εγκατάσταση ανεμογεννητριών στο Νομό Αρκαδίας και ιδιαίτερα στις περιοχές του Μαινάλου και του Λυκαίου Όρους, καθώς και η απαντητική επιστολή της εταιρείας.
Αυτό που υπογραμμίζει η εταιρεία είναι ότι μετά τις αντιδράσεις της τοπικής κοινωνίας, ο σχεδιασμός «θα μεταβληθεί – προσαρμοστεί με βάση τις ιδιαιτερότητες των περιοχών και σεβόμενος σημεία ιστορικής, τουριστικής, περιβαλλοντικής και πολιτιστικής αναφοράς όπως το Μαίναλο και το Λύκαιο Όρος. Επίσης, μετά από τη διαβούλευση με τις τοπικές κοινωνίες και σε συνεργασία με τους Δήμους και τις Τοπικές Κοινότητες είναι εφικτό να βρεθούν τα κατάλληλα σημεία, όπου δεν προκαλείται όχληση, ώστε να γίνουν οι συγκεκριμένες επενδύσεις».
Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΒΛΑΣΗ
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ
Tags:
Ανεμογεννήτριες στο Μαίναλο, Ανεμογεννήτριες στο Λύκαιο, Κώστας Βλάσης, ΑΙΟΛΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΩΝ ΑΕ, EDF RENEWABLES HELLAS ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΕ,Σχετικά Άρθρα
- Τζιούμης: "Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του Δήμου μας που έδωσαν τον αγώνα τον καλό της γνώσης και της προόδου"
- Έκοψαν τα δένδρα στον κεντρικό σταθμό του σιδηροδρόμου στην Τρίπολη - "Γιατί ΟΣΕ έκοψες τα πεύκα;"
- Λουκά Μαντινείας | Θεία Λειτουργία στον Αη Λια, στην Καπνίστρα
- Ο Νίκος Οικονομόπουλος για μια μοναδική βραδιά στο Γήπεδο Άργους
- Σινεμά ο Σταθμός, για τρίτη φορά στην Τρίπολη!