Αρχιερατική Λειτουργία στη Μονή Προδρόμου για την Εορτή του Αγίου Αθανασίου Χριστιανουπόλεως (εικόνες - βίντεο)
![Αρχιερατική Λειτουργία στη Μονή Προδρόμου για την Εορτή του Αγίου Αθανασίου Χριστιανουπόλεως (εικόνες - βίντεο)](/media/k2/items/cache/e82ff461c36315fad492d98d47031d9e_L.jpg)
Από την Αρχιερατική Θ. Λειτουργία στην Ι. Μονή Προδρόμου, για την Εορτή του Αγ. Αθανασίου Χριστιανουπόλεως. Συμμετείχαν με την παρουσία τους, οι Ιεράρχες κκ Νικηφόρος Γόρτυνος και Μεγαλουπόλεως. Χρυσόστομος Χαλκίδας, ο Ηγούμενος τής Μονής Αρχιμανδρίτης π Λεόντιος και η συνοδεία αυτού. Ιερείς όπως ο π Γεώργιος Κοκοσούλης, από το Χωριό μου Ελληνικό, ο Αρχιμανδρίτης π Συμεών, Προιστάμενος του Ναού της Ζωοδόχου Πηγής Δάφνης Αθηνών, ο π Αθανάσιος από το Πελόπιο Πύργου και άλλοι. Οι πρωτοψάλτες ήταν ο π Λεόντιος και Δημήτρης Γαλάνης καθηγητής και Διευθυντής της Βυζαντινής μουσικής Σχολής της Μητρόπολης Πατρών. Μετά το πέρας της Θ. Λειτουργίας η Μονή παρέθεσε καφέ και γλυκά. Αργότερα έβαλε τράπεζα για όλους τους προσκυνητές. Χρόνια πολλά και να έχουμε την ευλογία του Αγίου.
Υστερόγραφο -Στην 21 Μαΐου θα εορτάσουμε τον Αγ Κωνσταντίνο στου Φιλοπάππου. Σάββατο Εσπερινός, ώρα 7 μμ. Θ. Λειτουργία 7 το πρωί.
Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος
Tags:
Μονή Προδρόμου,Σχετικά Άρθρα
- Τζιούμης: "Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του Δήμου μας που έδωσαν τον αγώνα τον καλό της γνώσης και της προόδου"
- Έκοψαν τα δένδρα στον κεντρικό σταθμό του σιδηροδρόμου στην Τρίπολη - "Γιατί ΟΣΕ έκοψες τα πεύκα;"
- Λουκά Μαντινείας | Θεία Λειτουργία στον Αη Λια, στην Καπνίστρα
- Ο Νίκος Οικονομόπουλος για μια μοναδική βραδιά στο Γήπεδο Άργους
- Σινεμά ο Σταθμός, για τρίτη φορά στην Τρίπολη!