Η Ενορία του Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Βασιλείου δέχθηκε στην αγκαλιά της το ΚΔΑΠ ΑΜΕΑ του Δήμου Τριπόλεως (εικόνες)
![Η Ενορία του Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Βασιλείου δέχθηκε στην αγκαλιά της το ΚΔΑΠ ΑΜΕΑ του Δήμου Τριπόλεως (εικόνες)](/media/k2/items/cache/94ec214e03c3b6345bf9e0f73034c20f_L.jpg)
Την Παρασκευή 17η Μαΐου 2024 το πρωί η Ενορία του Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Βασιλείου Τριπόλεως δέχθηκε στην αγκαλιά της, στο κέντρο της Τριπολιτσάς, στα «Κλωνατζίδικα», και συγκεκριμένα στον Ιερό Ναό της Παναγίας της Γρηγορούσας, το ΚΔΑΠ ΑΜΕΑ του Δήμου Τριπόλεως (το οποίο εδρεύει επί της οδού Φιλελλήνων εντός της Ενορίας μας), με σκοπό την τέλεση Αναστάσιμης Δέησης, προσευχής και Αρτοκλασίας υπέρ υγείας και θείας βοηθείας των ξεχωριστών και με πολλές θετικές ιδιαιτερότητες νέων συνανθρώπων μας και συμπολιτών μας.
Η όμορφη αυτή πρωτοβουλία των υπευθύνων διδασκόντων του ΚΔΑΠ ΑΜΕΑ του Δήμου Τριπόλεως έχαιρε της εγκρίσεως του Δήμου Τριπόλεως και με την συμμετοχή και τη μέριμνα της Ομάδας Κυριών Ιερού Ναού Νεομάρτυρος Δημητρίου και Παναγίας Γοργοεπηκόου « ΦΙΛΙΚΗ ΑΓΚΑΛΙΑ» οι προσκυνητές και επισκέπτες μας έλαβαν την ευλογία της Εκκλησίας μας, άναψαν τα αναστάσιμα κεράκια τους, προσευχήθηκαν στην Παναγία μας και έψαλαν το «Χριστός Ανέστη». Δέχθηκαν τις ευχές της Εκκλησίας μας από τον Εφημέριο της Ενορίας μας και αμέσως μετά απόλαυσαν την αβραμιαία φιλοξενία με κεράσματα από την Ομάδα Κυριών Ιερού Ναού Νεομάρτυρος Δημητρίου και Παναγίας Γοργοεπηκόου « ΦΙΛΙΚΗ ΑΓΚΑΛΙΑ»
Η όλη φιλοξενία συνεχίστηκε στον όμορφο και ανακαινισμένο χώρο, στο «Σκάκι», έναντι των Ιερών Ναών, ενώ τα παιδιά μας έμειναν στον ίδιο χώρο αρκετή ώρα υπό το άγρυπνο βλέμμα και την επίβλεψη των υπευθύνων, του Ιερέως και της Ομάδας Κυριών. Τέλος, η Ενορία μας, το ΚΔΑΠ και η Ομάδα Κυριών «ΦΙΛΙΚΗ ΑΓΚΑΛΙΑ » ανανέωσαν το ραντεβού τους σε μια προσκυνηματική εκδρομή σε κάποιο Μοναστήρι πλησίον της Τριπόλεως.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Tags:
ΚΔΑΠ ΜΕΑ Δήμου Τρίπολης,Σχετικά Άρθρα
- Τζιούμης: "Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του Δήμου μας που έδωσαν τον αγώνα τον καλό της γνώσης και της προόδου"
- Έκοψαν τα δένδρα στον κεντρικό σταθμό του σιδηροδρόμου στην Τρίπολη - "Γιατί ΟΣΕ έκοψες τα πεύκα;"
- Λουκά Μαντινείας | Θεία Λειτουργία στον Αη Λια, στην Καπνίστρα
- Ο Νίκος Οικονομόπουλος για μια μοναδική βραδιά στο Γήπεδο Άργους
- Σινεμά ο Σταθμός, για τρίτη φορά στην Τρίπολη!