Πέμπτη, 28/03/2024

ΠΑΟΚ εναντίον Άρη στον τελικό της Δευτέρας στην Τρίπολη!

Η ομάδα Κ17 του ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό με 4-3 στα πέναλτι και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Δευτέρας (19.00), όπου θα αντιμετωπίσει τον Άρη στο γήπεδο του Αστέρα Τρίπολης

Μετά από ένα στείρο ενενηντάλεπτο και τα τριάντα λεπτά της παράτασης που πέρασαν χωρίς σκορ, ο ΠΑΟΚ, πήρε τελικά την πρόκριση μέσα από την ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, με τον Τζεβελέκη να ευστοχεί στο τελευταίο χτύπημα.
Γενικά ο ΠΑΟΚ ήταν καλυτερος στην αναμέτρηση, και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες με τον Κουλούρη και τον Τουμανίδη κυρίως λόγω άγχους. Ο Ολυμπιακός έπαιζε από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του σέντερ μπακ Μπαντούνα με δεύτερη κίτρινη.

Τζεβελέκης, 4-3 ο ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ: Στρέζος Βασαίτης, Τσελεπίδης (Κοτέντσης 113), Ποζατζίδης, Κωνσταντινίδης, Καρατζάογλου (Δημητριάδης 91), Τουμανίδης, Σαββίδης, Καράμπας, Πόζογλου (Αποστολίδης 66), Κουλούρης (Τζεβελέκης 81)
Ολυμπιακός: Βλάχος, Παπασάββας, Μπαντούνας, Σωτηράκος, Γκούτσιος, Λάτσι, Φουκαράς, Βουτσιώτης (Καλλέργης 83), Πασαλίδης, Γαρυφαλλάκης, Πασχάλης (Μίτκας 79)
Στον τελικό της Δευτέρας, στην Τρίπολη, ο ΠΑΟΚ θα κοντραριστεί με τον Άρη που νίκησε τον Πανιώνιο με 5-3 στα πέναλτι.