Παρασκευή, 03/05/2024

Τοπικό ποδόσφαιρο: Νίκες για Βρασιές και Δόξα – Με νίκη ξεκίνησε ο Αχιλλέας (εικόνες)

Ντέρμπι με τα όλα του στον Αγιο Ανδρέα, με τις Βρασιές να παίρνουν τελικά τη νίκη με σκορ 2-1 από το Λεωνίδιο. Δυνατό ματς με ελάχιστες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, και με τον Παναγούλια να δίνει στο 29′ το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, πίεσαν για την ισοφάριση, όμως στο 71′ και πάλι ο Παναγούλιας διευρύνει των προβάδισμα των Βρασιών. Το Λεωνίδιο, παρά τις καλές φάσεις που είχε στη συνέχεια έμεινε μόνο στο 2-1 που πέτυχε ο Γρ. Λάτσης στο 75′.
Με σκορ 0-3 επικράτησε ο Αχιλλέας της Φορτούνα, στο γήπεδο της Μελιγούς, στην πρώτη αγωνιστική του Β” Τοπικού. Η τυπικά γηπεδούχος ομάδα του Ξηροπηγάδου μπήκε στην αρχή πιο δυνατά, αλλά στη συνέχεια ο Αχιλλέας βρήκε τα πατήματά του και έφθασε στο γκολ. Στο 32 ο Μακριδόγλου ανοίγει το σκορ με πλασέ, ενώ στο 45′ ο ίδιος παίκτης  με κεφαλιά πετυχαίνει το 0-2. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε παρά την αποβολή του Β. Αδαμογιάννη στο 57′ από τον Αχιλλέα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, αποβολές είχαμε και από την πλευρά της Φορτούνας με τους Λυτρίβη και Περδικάρη να φεύγουν από τον αγωνιστικό χώρο. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Ζαχαρόπουλος στο 90′.

Με σκορ 0-3 επικράτησε, όπως αναμενόταν, η Δόξα του Παγγορτυνιακού στην Τρίπολη. τα γκολ 11, 85 Ν. Λυμπερόπουλος, 30 Δρόσος.

vraseis_leionidio_201500004vraseis_leionidio_201500011vraseis_leionidio_201500017vraseis_leionidio_201500018vraseis_leionidio_201500024vraseis_leionidio_201500042