Παρασκευή, 26/04/2024

Τεράστια νίκη για τον Αστέρα μέσα στη Λάρισα - Πιο κοντά στην παραμονή!

Με μία εντυπωσιακή εμφάνιση ο Αστέρας πέρασε σαν σίφουνας από τη Λάρισα με 1-4 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα!
Χατ τρικ ο Μανιάς, το άλλο γκολ ο Μάσα!
Ο Αστέρας πλέον έχει 26 βαθμούς, ενω ο Ηρακλής είναι στους 19, με τρεις αγώνες μέχρι τη λήξη.

Η απόδοση του ΑΣΤΕΡΑ στο πρώτο ημίχρονο και η αποτελεσματικότητα στις ευκαιρίες που δημιούργησε, είχε ως συνέπεια το σκορ του ΑΣΤΕΡΑ να προηγηθεί με 3-1 μέσα στο AEL FC ARENA.
Το σκορ άνοιξε με ωραία κεφαλιά του Μανιά έπειτα από σέντρα του Μπέρτου, ενώ το 0-2 έγινε από το Mazza με εκτέλεση πέναλτι.
Ο Μιχάλης Μανιάς σκόραρε και πάλι στο 30ο λεπτό μετά από ωραίο σουτ του Mazza και απόκρουση του Ξενοδόχοβ.
Η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει σε 1-3 με κεφαλιά του Ναζλίδη, ενώ λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Donnarumma απέκρουσε πέναλτι του Ναζλίδη.
Στο δεύτερο μέρος ο ΑΣΤΕΡΑΣ είχε την κυριαρχία της μπάλας και απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, δεν απειλήθηκε, ενώ σκόραρε και τέταρτο γκολ με πέναλτι του Μανιά.
ΣΥΝΘΈΣΕΙΣ
ΑΣΤΕΡΑΣ: 90. Donnarumma, 5. Τριανταφυλλόπουλος, 18. Γιαννούλης, 25. Μπέρτος, 33. Selin, 7. Mazza (92' Κώτσιρας), 13. Τσουκαλάς, 17. Iglesias, 20. Fariña (81' Κυριακόπουλος), 10. Ιωαννίδης (69' Hamdani), 11. Μανιάς
ΑΕΛ: 67. Ξενοδόχοφ, 18. Ρέντζας, 64. Fation, 26. Farkaš, 23. Kontor, 12. Masalesa (81' Ευμορφίδης), 77. Deletic, 10. Varela (54' Αναστασόπουλος), 7. Ναζλίδης, 20. Aganović (75' Καπός), 11. Αβραάμ