Τετάρτη, 24/04/2024

Κέρδισαν τον Παναθηναϊκό και περιμένουν την Καλαμάτα ’80 οι Δρομείς!

Κέρδισαν τον Παναθηναϊκό και περιμένουν την
Καλαμάτα ’80 οι Δρομείς!

Ξεπέρασε και το τελευταίο εμπόδιο του Παναθηναϊκού Καλαμάτας ο Δρομέας πριν από τον "τελικό" με την Καλαματα ‘80 το Σάββατο στις 19:30 στις 31/3/2012.Οι παίχτες του Παύλου Νώντα, ήξεραν πως αυτό το παιχνίδι έπρεπε να το κερδίσουν πάση θυσία για να έχουν την ευκαιρία της ανόδου στην επόμενη αγωνιστική. Ξεπερνώντας τον εαυτό τους και το άγχος τους, ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, κόντρα σε μια πολύ δυνατή ομάδα -τον Παναθηναϊκό που έδειξε πως δε θα άφηνε εύκολα το παιχνίδι.

>Έχοντας σχετική ευστοχία στα πρώτα σουτ, οι Δρομείς έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με δυο πόντους 16-18.Στη δεύτερη περίοδο τα εύκολα σουτ δεν ήταν εύστοχα και για τις δυο ομάδες με αποτέλεσμα το χαμηλό σκορ 11-11 κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι 27-29.Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι Δρομείς πάτησαν γκάζι, βρήκαν λύσεις, αλλά η ολιγωρία στα τελευταία λεπτά της περιόδου, είχε ως αποτέλεσμα να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με οκτώ πόντους 41-49, αν και είχαν βρεθεί να κερδίζουν με 12 (35-47).Στην Τετάρτη περίοδο κάτι η κούραση και τα υπερβολικά πολλά φάουλ που είναι οι Δρομείς, οι συνεχόμενες βολές που σούταραν οι παίχτες του Παναθηναϊκού (38 βολές σε όλο το παιχνίδι!!) ,είχαν ως αποτέλεσμα το ψαλίδισμα της διαφοράς και την ισοφάριση του σκορ δυο περίπου λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι. Ακόμα και έτσι όμως ,οι Δρομείς θα μπορούσαν να έχουν αποδράσει πιο εύκολα από την Καλαμάτα, αν ευστοχούσαν στις βολές του τελευταίου δίλεπτου (είχαν 1 εύστοχη στις 8).Δυο τρεις καλές άμυνες και κάποια κρίσιμα ριμπάουντ, ήταν τελικά αρκετά ,ώστε να φύγουν νικητές οι Δρομείς με 61-62, ξεπερνώντας και αυτό το εμπόδιο και έχοντας πλέον το μυαλό τους στην Καλαμάτα 80.

Τα Δεκάλεπτα :16-18,27-29,41-49,61-62.