Σάββατο, 20/04/2024

Α2 | "Σίφουνας" πέρασε το Περιστέρι από το ΔΑΚ Τρίπολης ...

Ασταμάτητο μοιάζει το Περιστέρι καθώς επικράτησε μέσα στην τρίπολη του Αρκαδικού με 90-67 κάνοντας το 18-0 και διευρύνοντας κι άλλο το αήττητο σερί του.

Με την ίδια φόρα συνεχίζει ο Ηρακλής καθώς έφυγε από την Αθήνα με το ροζ φύλλο επί του Παπάγου με 89-76 κατακτώντας την έκτη σερί νίκη του, σ ένα παιχνίδι στο όποιο έχασε τον Χαριτόπουλο, ο οποίος στο 15'  δέχτηκε χτύπημα στο πόδι με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να συνεχίσει το ματς. Οσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, οι «κυανόλευκοι» πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα κρατώντας σταθερά το προβάδισμα, ενώ με το πέρασμα του αγώνα, ο Ηρακλής ανέβαζε στροφές κάνοντας έτσι το +15 (76-61 στο 36¨) για να φτάσει στο τέλος στη νίκη.

Ασταμάτητος μοιάζει ο Εθνικός καθώς πέρασε από το Ψυχικό νικώντας με 73-71 σημειώνοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους. Οι περαιώτες μετέτρεψαν το 17-15 του 10΄σε 33-20 στο 15'  έχοντας από εκεί και μετά το προβάδισμα το οποίο κυμαινόταν σε διψήφια επίπεδα. Στην επανάληψη όμως, ήταν η σειρά του Ψυχικού να απαντήσει και έτσι με 16-7 επιμέρους έκανε στο 37' το 65-65, αλλά στη συνέχεια ο Εθνικιός ανέκτησε το προβάδισμα παίρνοντας τη νίηκ στις λεπτομέρειες.

Νίκη που την διατηρεί σε τροχιά πλέι οφ πήρε η Δόξα Λευκάδας επί του Αμύντα με 85-78. Οι γηπεδούχοι αν και μπήκαν καλύτερα, έχοντας τα ηνία της αναμέτρησης, (προηγήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με εφτά πόντου) δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα  καθώς στα τελευταία λεπτά καθοριστικά τρίποντα και κρίσιμοι πόντοι μέσα στο ζωγραφιστό έκαναν το 80-73 στο 39' για τους λευκαδίτες, φτάνοντας έτσι στο «διπλό».

Σημαντική βαθμολογική  "ανάσα" πήρε η Καρδίτσα στο ντεμπούτο του Γιάννη Τζήμα στον πάγκο της ομάδας. Ο ΑΣΚ έκαμψε την αντίσταση του Αμαρουσίου με 88-77  χάρη στην καλή του απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο ημίχρονο να προηγηθούν με (21-14) και παρά την προσπάθεια για αντίδραση (24-23), το Μαρούσι και πάλι βρέθηκε μπροστά (30-36, 44-48). Στην πορεία όμως, η αστοχία, έδωσε την ευκαιρία στην Καρδίτσα να γυρίσει το παιχνίδι και με 21-13 επιμέρους να κάνει το 68-61 στο 30' και από εκεί και μετά να διευρύνει περαιτέρω το προβάδισμα το οποίο έφτασε και στο +12 (84-72).

Σημαντική νίκη ψυχολογίας, πήρε ο Ερμής κάνοντας την ανατροπή απέναντι στην ΑΕΛ με 72-66. Οι «βυσσινοί» είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κάνοντας μάλιστα το 64-54 στο 35'. Σε εκείνο το σήμείο, η Αγιά άρχισε να αντιδρά, πέντε σερί πόντοι του Τριανταφύλλου και άλλοι πέντε από τον Δεμερτζή έφεραν το ματς στα ίσια (64-64), ενώ η πολύ καλή άμυνα στην πορεία του αγώνα, ήταν αυτή που έδωσε στους γηπεδούχους τη νίκη.

Ακόμα μία νίκη κατέκτησε η Καστοριά απέναντι στον Δούκα με 75-64. Οι γηπεδούχοι ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ, κρατώντας ασφαλές προβάδισμα κα΄όλη τη διάρκεια του αγώνα, παίρνοντας έτσι και το θετικό αποτέλεσμα.

Διαιτητες: Παντελίδης-Αναστόπουλος Α. -Κυριακόπουλος
Αμύντας (Ζαβός ) : Ζούπας 18, Πίνης 12 (2), Τοπάλλι 9 (1), Διαμαντόπουλος 11 (2) Βογιατζής, Βαρδιάνος 1, Κερασοβίτης 8 (2), Κουκουνιάς 12 (2), Μανσαράι, Καλδής 2, Λιούνης , Καμπούρης 5.
Δόξα Λ. (Κατοπώδης) : Κελεσίδης, Τζόλος 20 (3), Τσαλδάρης 6, Τσαλδάρης 14 (3), Αγγελόπουλος 6, Καλαμπάκας 5 (1), Πετρόπουλος, Λιακόπουλος 19 (1), Γράβας, Καμπουρίδης, Μπέμπης 2, Ράπτης 19, Σταματέλος.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ - ΜΑΡΟΥΣΙ 88-77
Τα δεκάλεπτα: 21-21, 44-48, 68-61, 88-77
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Ευφραιμίδης-Σιμητόπουλος
Καρδίτσα (Τζήμας): Τζόρτζεβιτς 21 (1), Λεπενιώτης 2, Ψαρόπουλος 16 (4), Τεπετίδης, Μαυρογιάννης 13 (1), Ψαρράς, Αμπαράς 10 (2), Καμαριώτης 7, Παπαδόπουλος 7, Τριχόπουλος 13 (3).
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Σεργιένκο, Στασινός 17 (3), Μπάκας 9, Ξυδάς, Ντακούλιας 15 (2), Κανέλλης 4, Στούκας 12 (4), Ρεκουνιώτης 7, Σουρλής, Παπαγεωργόπουλος 13 (2), Μιχαλούτσος.

ΨΥΧΙΚΟ - ΕΘΝΙΚΟΣ 71-73
Τα δεκάλεπτα: 17-15, 29-41, 49-58, 71-73
Διαιτητές: Τσώνος-Μπίκας-Παπαθανασίου
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 17 (4) , Νοέας 10 (1), Χουχούμης 6, Ψαθάς 7 (1), Παπαδημητρίου 8 (2), Ντιαλό 2, Παύλος 6 (1), Μπάλος, Τσιώκος 9, Αναγνωστάκης 6.
Εθνικός (Συμεωνίδης) : Πάντσιος 2, Καρακωνσταντάκης 3 (1), Μάρτζος 18 (1), Σκιαθίτης, Τσούτσος, Λαανέ 15 (4), Καμαρινός, Οικονομόπουλος 12 (2), Μαχαίρας 12, Δρόσος, Περσίδης 6, Σκλήβας 3.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ  ΑΕΛ 72-66
Τα δεκάλεπτα: 11-16, 33-40, 51-58, 72-66
Διαιτητες: Παγώνης-Πιτσίλκας-Μαραμής
Ερμής Αγ. (Γιασσάρης): Βρέττας, Τσιαμπαλής 2, Δεμερτζής 15 (3), Καλλές 4, Τσούμας, Κόμματος 8 (1), Νταλός, Τριανταφύλλου 23 (3), Μιλόγεβιτς 10 (1), Παπαδόπουλος, Λόλας 9.
ΑΕΛ (Χασανίδης) : Βλαχούλης 12 (1), Σαριλμπαλίδης 7 (1), Παπαχρήστος 10 (1), Ναούμης 2, Κνέζεβιτς, Κονδυλόπουλος 3 (1), Γκιουλέκας 11 (2),Κνέζεβιτς, Φιλιπόπουλος 4, Τσιάβες 11 (1).

ΠΑΠΑΓΟΥ - ΗΡΑΚΛΗΣ 76-89
Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-45, 59-70, 76-89
Διαιτητές: Βαρδάλος-Κατραχούρας-Λιότσος
Παπάγου  (Κατσούνης): Μελισσαράτος 20, Γκάτζο, Σιμόπουλος, Αποστολίδης 6, Δέδες 21 (3), Ζώρζος 10, Παπαπέτρου 5 (1), Μερκούρης, Κιαπέκος 7, Σάλεχ 7 (1), Ψαράς.
Ηρακλής (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 12, Αθανασούλας 6 (1), Τότσιος 7 (1), Παπαδιονυσίου 2, Δεληγεώργης 1, Χαριτόπουλος 10, Γκαγκαλούδης 21 (4), Κακαρούδης 2, Γεωργάκης 11, Ουάσινγκτον 13 (1), Γιαννακίδης, Καλαϊτζίδης 4.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ - ΔΟΥΚΑΣ 76-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 40-35, 59-48, 76-64
Τα δεκάλεπτα: Φούφης-Λόρτος-Ελευθεριάδης
Καστοριά (Σούλιος): Κυριακόπουλος 13 (1), Μπρόζος, Δαραβίγκας, Απιδόπουλος 12, Ελευθεριάδης 7 (1), Ναούμης 19 (2), Τερσενίδης 2, Χαρισμίδης 4, Μπένας 6, Λυμπάρης 11, Καραμαλέγκος 2.
Δούκας (Γιαννόπουλος): Τόζιος 4, Παναγιωταράς 12 (1), Ψαρράς 4, Δουβλής, Κωστόπουλος Β., Τσιότρας 3, Κωστόπουλος, Κυρίτσης 31 (3), Μάστορος 4, Κιόρρι, Ντιφαντής 6, Κουκουλάς 6, Κωστόπουλος Χ..

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 67-90
Τα δεκάλεπτα: 15-31, 37-49, 53-77, 67-90
Διαιτητές: Παναγιώτου-Διαμαντής-Τσακαλογιάννης
Αρκαδικός (Δεσποτάκης): Μπιζούκας 3 (1), Βλάχος, Λυμπερέας 2, Σίνης, Μούκας 8 (2), Προδρόμου 12, Μαραγκάκης 7(1), Τζαϊδάς 1, Πέλτιερ 19(2), Γαρμπής 5, Αποστολίδης 2, Τζουγκαράκης 8.
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 16 (4), Παππάς 1, Μιλόσεβιτς 2, Μαγκουνής 9 (3), Πολυτάρχου 19 (5), Αγγέλου, Μάντζαρης 23 (7), Σκορδίλης 14, Σιγκούνας, Σίμτσακ 3, Δημητριάδης, Κωνσταντακόπουλος 3.