Στις 10 Δεκεμβρίου τα αποκαλυπτήρια προτομής για τον Μάριο Τουρούτσικα στην Τρίπολη
![Στις 10 Δεκεμβρίου τα αποκαλυπτήρια προτομής για τον Μάριο Τουρούτσικα στην Τρίπολη](/media/k2/items/cache/2b35eb25f2db28f6896640d02eef27e8_L.jpg)
Τα αποκαλυπτήρια της προτομής του αδικοχαμένου νεαρού Αρκάδα αεροπόρου Μάριου – Μιχαήλ Τουρούτσικα θα γίνουν την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου, σε χώρο κοντά στις εγκαταστάσεις της 124 ΠΒΕ, στην Τρίπολη, τον οποίο παραχώρησε και διαμόρφωσε ο δήμος της αρκαδικής πρωτεύουσας.
Οπως είναι γνωστό, η Περιφέρεια Πελοποννήσου -στο πλαίσιο σχετικής προγραμματικής σύμβασης με τον Δήμο Τρίπολης-, ανέλαβε την διαδικασία για την φιλοτέχνηση της προτομής του νεαρού αεροπόρου, ενώ από την πλευρά του ο δήμος της αρκαδικής πρωτεύουσας διέθεσε και διαμόρφωσε τον χώρο στον οποίον αυτή θα τοποθετηθεί.
Ο θάνατος του υποσμηναγού Μάριου – Μιχαήλ Τουρούτσικα, από το Πικέρνι της Μαντινείας, είχε συγκλονίσει την Ελλάδα τον περασμένο Ιανουάριο. Ο νεαρός ιπτάμενος έχασε τη ζωή του εν ώρα καθήκοντος, όταν το Phantom F-4 με το οποίο πετούσε συνετρίβη στη θάλασσα νότια της Ανδραβίδας το πρωί της Δευτέρας 30 Ιανουαρίου, σε ένα δυστύχημα στο οποίο χάθηκε και ο σμηναγός Στάθης Τσιτλακίδης.
Σχετικά Άρθρα
- Τζιούμης: "Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του Δήμου μας που έδωσαν τον αγώνα τον καλό της γνώσης και της προόδου"
- Έκοψαν τα δένδρα στον κεντρικό σταθμό του σιδηροδρόμου στην Τρίπολη - "Γιατί ΟΣΕ έκοψες τα πεύκα;"
- Λουκά Μαντινείας | Θεία Λειτουργία στον Αη Λια, στην Καπνίστρα
- Ο Νίκος Οικονομόπουλος για μια μοναδική βραδιά στο Γήπεδο Άργους
- Σινεμά ο Σταθμός, για τρίτη φορά στην Τρίπολη!