Διευθυντής Ερευνών Εθνικού Αστεροσκοπείου: "Έρχεται το θερμότερο καλοκαίρι των τελευταίων ετών"
![Διευθυντής Ερευνών Εθνικού Αστεροσκοπείου: "Έρχεται το θερμότερο καλοκαίρι των τελευταίων ετών"](/media/k2/items/cache/dd5f0aa6b7e75d2fe7dea3657a17402b_L.jpg)
Με το θερμόμετρο να ξεπερνά σε κάποιες περιοχές τους 30 βαθμούς, οι παραλίες γέμισαν, ενώ όπως εξηγεί στο MEGA ο Διευθυντής Ερευνών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών Κώστας Λαγουβάρδος αυτό είναι μόνο η αρχή, καθώς φέτος αναμένεται να έχουμε το πιο θερμό καλοκαίρι των τελευταίων δεκαετιών.
Η μάχη της ξαπλώστρας έχει ξεκινήσει από νωρίς φέτος ενώ πολύ είναι και εκείνοι που είτε προτιμούν είτε δεν βρίσκουν και στρώνουν την πετσέτα τους δίπλα στο κύμα.
Κολύμπι, χορός και ηλιοθεραπεία, πριν το καλοκαίρι επίσημα ξεκινήσει. Και στη Θεσσαλονίκη τα ταβερνάκια δίπλα στη θάλασσα και οι παραλίες γέμισαν κόσμο.
Το θερμότερο καλοκαίρι
Σήμερα στο Άσσος Κορινθίας το θερμόμετρο έδειξε 32 βαθμούς, στο Ηράκλειο και στη Σκάλα Μεσσηνίας πάνω από 31 και σε Σπάρτη, Πιερία και Αγρίνιο πάνω από 30. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των ειδικών το φετινό καλοκαίρι αναμένεται να είναι το θερμότερο των τελευταίων ετών.
«Μια τάση του καιρού για τον Ιούνιο – Ιούλιο – Αύγουστο που προέρχεται από το Ευρωπαϊκό Κέντρο Προγνώσεων το οποίο βλέπει ότι οι θερμοκρασίες θα είναι αρκετά πάνω από τα κανονικά για την εποχή επίπεδα. Σε πολλές περιοχές της Ευρώπης και μάλιστα με απόκλιση η οποία πιθανόν να είναι από τις πιο σημαντικές που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια», είπε στο MEGA ο Διευθυντής Ερευνών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών Κώστας Λαγουβάρδος.
Tags:
Θερμό καλοκαίρι,Σχετικά Άρθρα
- Τζιούμης: "Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του Δήμου μας που έδωσαν τον αγώνα τον καλό της γνώσης και της προόδου"
- Έκοψαν τα δένδρα στον κεντρικό σταθμό του σιδηροδρόμου στην Τρίπολη - "Γιατί ΟΣΕ έκοψες τα πεύκα;"
- Λουκά Μαντινείας | Θεία Λειτουργία στον Αη Λια, στην Καπνίστρα
- Ο Νίκος Οικονομόπουλος για μια μοναδική βραδιά στο Γήπεδο Άργους
- Σινεμά ο Σταθμός, για τρίτη φορά στην Τρίπολη!