Μηχανάκια σε πεζόδρομους και πλατείες στην Τρίπολη | Τζιούμης: "Να μην χαρίζεται η αστυνομία" - Οικονομόπουλος: "Το πρόβλημα είναι κυρίως στα delivery"
![Μηχανάκια σε πεζόδρομους και πλατείες στην Τρίπολη | Τζιούμης: "Να μην χαρίζεται η αστυνομία" - Οικονομόπουλος: "Το πρόβλημα είναι κυρίως στα delivery"](/media/k2/items/cache/93720df338daeec3309f2fd2fe9d391b_L.jpg)
Το ζήτημα της ανεξέλεγκτης κυκλοφορίας δίκυκλων σε πεζοδρόμους και πλατείες συζητήθηκε στο δημοτικό συμβούλιο. 'Ένα θέμα που απασχολεί έντονα την τοπική κοινωνία της Τρίπολης. Ειδικά, μετά το τροχαίο ατύχημα που έγινε προ ημερών στην πλατεία Άρεως, με αποτέλεσμα έναν σοβαρό τραυματισμό μιας μαθήτριας.
Ο Βαγγέλης Γούργαρης επεσήμανε τον κίνδυνο ατυχήματος στο κέντρο της πόλης, ανάλογο με εκείνο που είχε γίνει στην πλατεία Άρεως.
Ο Δήμαρχος κ. Τζιούμης είπε ότι έχουν γίνει επανειλημμένες οχλήσεις στην αστυνομία για ελέγχους στο κέντρο της πόλης, ενώ και οι πολίτες πρέπει να καταλάβουν ότι τα δίκυκλα δεν είναι για πλατείες και πεζόδρομους. «Να μην χαρίζεται η αστυνομία και να επιβάλλει πρόστιμα που προβλέπει ο νόμος» είπε.
Ο Αντιδήμαρχος Γιώργος Οικονομόπουλος είπε ότι ε αφορμή το ατύχημα στην πλατεία Άρεως έχουν κοπεί παραβάσεις και από τη δημοτική αστυνομία και από την ελληνική αστυνομία. Ειδικά από τα ντελίβερι, πρέπει να κινούνται από εκεί που επιτρέπεται και όχι από εκεί που τους βολεύει. Αυτοί δημιουργούν κυρίως το πρόβλημα, ειδικά μετά τις 10.00 το βράδυ.
Σχετικά Άρθρα
- Μικροί και μεγάλοι χόρεψαν Μοραΐτικα, Ηπειρώτικα και Νησιώτικα στη Δημητσάνα!
- Κοινωνική Συμπερίληψη και Ανάπτυξη | Το Όραμα της Περιφέρειας Πελοποννήσου για Άτομα με Αναπηρία
- Βοηθός προπονητή ο Αναστάσης Κατσαρός στην ΑΕΚ Τρίπολης
- Είσαι νέος φοιτητής στην Τρίπολη και ψάχνεις για "σπίτι"; Η οικογένεια των Προσκόπων της Τρίπολης σε περιμένει!
- Ο Δήμος Βόρειας Κυνουρίας διοργανώνει το 3o Φεστιβάλ Τσακωνιάς»
3 σχόλια
-
13:41 Αν δεν κατάλαβες τι γράφω μην ασχολείσαι, δεν είναι όλα για όλους!
-
12:17 Εσύ κατάλαβες τι γράφεις;
-
Συγγνώμη, δεν είχατε πάρει μία απόφαση σε προηγούμενο Δημοτικό Συμβούλιο για να δώσετε άδεια σε κάποια μηχανάκια ντελίβερι για να κυκλοφορούν πάνω στο πεζόδρομο και κρίθηκε παράνομη από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση? Γιατί δεν κάνετε καμία αναφορά σε αυτό και τώρα λέτε ότι κακώς κινούνται πάνω σε πεζόδρομους. Η αναφορά του αντιδημάρχου ότι τα ντελίβερι πρέπει να κινούνται από κει που επιτρέπεται κατάλαβε κανείς τι εννοεί?? Δηλαδή που είναι νόμιμο να κινούνται??