Ιατρομηχανολογικός εξοπλισμός σε Παναρκαδικό Νοσοκομείο και Κέντρο Υγείας Δημητσάνας
![Ιατρομηχανολογικός εξοπλισμός σε Παναρκαδικό Νοσοκομείο και Κέντρο Υγείας Δημητσάνας](/media/k2/items/cache/6c3e52718b6c1ac01bca0a08310f29c1_L.jpg)
Συμβάσεις για την προμήθεια ιατρομηχανολογικού εξοπλισμού που θα κατευθυνθεί προς δημόσιες δομές υγείας της Περιφέρειας Πελοποννήσου υπέγραψε ο περιφερειάρχης Παναγιώτης Νίκας, σήμερα Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου.
Συγκεκριμένα, η Περιφέρεια προβαίνει στην προμήθεια ενός υπερηχοτομογράφου για μαιευτική γυναικολογική χρήση για το Νοσοκομείο Καλαμάτας, ενός κλιβάνου αποστείρωσης χειρουργικών οφθαλμολογικών εργαλείων για το Παναρκαδικό Νοσοκομείο Τρίπολης, όπως επίσης και 5 αυτόματων εξωτερικών απινιδωτών και ενός καρδιογράφου για τα Κέντρα Υγείας Φιλιατρών και Δημητσάνας, καθώς και για την Π.Ε. Κορινθίας.
“Η Περιφέρεια, διαθέτοντας από τις δικές της πιστώσεις, από τον προϋπολογισμό της, κάνει ό,τι μπορεί στο πλαίσιο των δυνατοτήτων της, προκειμένου να καλύπτει κενά που θα έπρεπε να καλύπτονται από το υπουργείο Υγείας” σημείωσε ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Π. Νίκας.
Σχετικά Άρθρα
- Μικροί και μεγάλοι χόρεψαν Μοραΐτικα, Ηπειρώτικα και Νησιώτικα στη Δημητσάνα!
- Κοινωνική Συμπερίληψη και Ανάπτυξη | Το Όραμα της Περιφέρειας Πελοποννήσου για Άτομα με Αναπηρία
- Βοηθός προπονητή ο Αναστάσης Κατσαρός στην ΑΕΚ Τρίπολης
- Είσαι νέος φοιτητής στην Τρίπολη και ψάχνεις για "σπίτι"; Η οικογένεια των Προσκόπων της Τρίπολης σε περιμένει!
- Ο Δήμος Βόρειας Κυνουρίας διοργανώνει το 3o Φεστιβάλ Τσακωνιάς»