Παρασκευή, 03/05/2024

Ιστορική πρόκριση με "5άρα" για την γυναικεία ομάδα του Αστέρα Τρίπολης!

Ιστορική πρόκριση για πρώτη φορά στον θεσμό του Κυπέλλου για την ομάδα γυναικών του ΑΣΤΕΡΑ η οποία επικράτησε με 0-5 της ομάδας των Ιωαννίνων, σε αγώνα για την Α φάση του Κυπέλλου Γυναικών.

Οι παίκτριες του ΑΣΤΕΡΑ είχαν την πρωτοβουλία και προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με 0-4 με πρωταγωνίστρια την Μοσκοφίδου που έκανε χατ τρικ με γκολ στο 3ο και 18ο και 41ο λεπτό. Με ένα ακόμα γκολ από την Μπάσκα στο 19' οι κιτρινομπλέ έβαλαν γερές βάσεις για την πρόκριση.

Στην επανάληψη η Μάλλιαρη με γκολ στο 65ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-5 και τα κορίτσια του ΑΣΤΕΡΑ από το σημείο εκείνο έκαναν διαχείρηση δυνάμενων και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και στην ιστορική πρόκριση στον θεσμό του κυπέλλου.