Τρίτη, 19/03/2024

Α2 | Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία!

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Α2, η Καστοριά επιβλήθηκε άνετα (78-51) του Αμαρουσίου, φτάνοντας τις τρεις νίκες στην κατηροία. Οι νεοφώτιστοι, είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος κι έτσι πήραν με χαρακτηριστική ευκολία μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα.

Στις νίκες επέστρεψε ο Εθνικός κάμπτοντας την αντίσταση του Δούκα με 73-65. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη ως και το τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί, οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν κι επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους μόλις 6 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά της 4ης περιόδου, απλοποίησαν τα πράγματα ενόψει της συνέχειας, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος έφτασαν στο +11 (70-59), καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, το Περιστέρι απέδρασε από τη Λευκάδα με 67-72 επί της τοπική Δόξας, διατηρώντας το αήττητο. Το Περιστέρι ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση (14-21,10'), όμως η Δόξα Λευκάδας ανέβαζε σταθερά την απόδοσή της και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ωστόσο, με 6-1 σερί, οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψε το 60-61 σε 61-67 λίγο πριν το τέλος και παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων (μείωσαν σε 67-70 10'' πριν το τέλος) κράτησαν το προβάδισμα, παίρνοντας μια πολύτιμη νίκη.

Τις δύο συνεχόμενες νίκες έφτασε ο Απόλλων Πάτρας επικρατώντας 86-73 της ΑΕΛ. Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, όμως στις αρχές της επανάληψης ο Απόλλωνας ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (55-44). Η ΑΕΛ απάντησε άμεσα με 8-0 σερί (55-52), όμως οι Πατρινοί αντέδρασαν, ξέφυγαν εκ νέου στο σκορ και παγιώνοντας μια διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος πήραν την τρίτη τους νίκη σε πέντε παιχνίδια (σ.σ. εκκρεμεί ο αγώνας με το Μαρούσι στις 22/11).

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 77-64 επί του Ψυχικού πήρε ο Χολαργός, παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής από το Περιστέρι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοσή τους έφτασαν σε μια εύκολη, βάσει της εξέλιξης του αγώνα, νίκη.

Εξίσου μεγάλο "διπλό" πανηγύρισε ο Ερμής Αγιάς, περνώντας από την Καρδίτσα με 74-70. Στο πρώτο ημίχρονο, η Καρδίτσα είχε το πάνω χέρι (44-33, 20'), ωστόσο στο δεύτερο μέρος ο Ερμής Αγιάς κυριάρχησε και πέρασε μπροστά στο σκορ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε απόσταση βολής, όμως η ομάδα της Λάρισας ήταν ψύχραιμη, με αποτέλεσμα να πάρει μια μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-21, 30-32, 46-42, 67-72
Δόξα Λευκάδας (Χατζηκυριακίδης): Γιαλεσίδης 2, Τζόλος 6(1), Λιακόπουλος 20(3/4τριπ., 8ασ), Τσαλδάρης 4(1), Καλαμπάκας 8(9ριμπ), Πετρόπουλος 8(1), Ράπτης 5, Καμπουρίδης 2, Μπέμπης, Σταματέλος, Μάρκοβιτς 12.
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 18(5/8τριπ., 5ασ), Παππάς, Μαγκουνής 5, Πολυτάρχου 5, Αγγέλου, Μάντζαρης 4, Σκορδίλης 12(5/5διπ.,), Σιγκούνας 18(7/11διπ., 9ριμπ.), Σίμτσακ 6, Δημητριάδης 2, Δομπρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 2.

Απόλλων Πάτρας-ΑΕ Λάρισας 86-73
Διαιτητές: Μπίκας, Τσαχάκης,
Δεκάλεπτα: 21-24, 45-42, 64-58, 86-73
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Παπαδόπουλος): Ερμείδης, Άκερ 9(1), Ματαλλών 14, Αποστολίδης 13(1), Τσιάρας 8, Παπαβασιλόπουλος , Κιτσούλης 4, Χείλαρης 7(1), Αναγνωστόπουλος 7, Μαστρογιαννόπουλος 5(1), Κουρέπης, Γόντικας 19.
ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης, Γκογκίδης, Καμάρας 9(2), Παπαχρήστος 5(1), Κατσαρές 9, Σαριμπαλίδης 14(4), Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 17, Χανέλι, Γκιουλέκας 15(1), Φιλιππόπουλος, Τσιαβές 4.

Δεκάλεπτα: 19-23, 36-40, 48-60, 64-77
Ψυχικό: Νίκου 9 (1), Νοέας 9, Χουχούμης 10 (2), Παπαδιονυσίου 6 (1), Παπαδημητρίου 4, Ντιαλό 4, Παύλος 5 (1), Χαραλάμπης, Ιορδάνου 8 (2), Μπάλος, Τσιώκος 10, Αναγνωστάκης.
Χολαργός: Μπελ 20, Τσιλούλης 9 (2), Παπανικολάου 13 (2), Κόκκαλης 7 (2), Παπαντωνάκος, Μοτσενίγος 2, Κουτρούλιας 4, Κομποδιέτας 11 (3), Τσάμης 7, Σπυρόπουλος, Τσακόπουλος 4.