Παρασκευή, 26/04/2024

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγαν από την Καλαμάτα οι Δρομείς!

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγαν από την Καλαμάτα οι
Δρομείς!

Ένα σχετικά εύκολο απόγευμα είχε ο Δρομέας στην Τέντα με αντίπαλο τον Άτλαντα Καλαμάτας επικρατώντας με σκορ 59-51.Αν και η διάφορα έκλεισε στους 8 πόντους, σε κανένα σημείο του παιχνιδιού ο Δρομέας δεν έχασε τον έλεγχο. Από το πρώτο δεκάλεπτο οι κυανοκίτρινοι έδειξαν τις διαθέσεις τους και προσπάθησαν να τελειώσουν το παιχνίδι παίρνοντας διάφορα 16 πόντων (6-22).

p>Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, κάτι η χαλάρωση από την έκταση του σκορ της πρώτης περιόδου από πλευράς Δρομέων, κάτι το πάθος για τη μείωση του σκορ από πλευράς Άτλαντα, είχε ως αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 14-29. Το τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε όπως ακριβώς το δεύτερο και έκλεισε με σκορ 32-38 με τον Άτλαντα να έχει τα ηνία στο σκορ της περιόδου με επιμέρους σκορ 17-9.Έτσι συνεχίστηκε και το τέταρτο δεκάλεπτο με τον Δρομέα πάντα να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να παίρνει τελικά το ροζ φύλλο επικρατώντας με σκορ 59-51, βάζοντας έτσι σε περιπέτειες την ομάδα του Άτλαντα, σε συνδυασμό πάντα με την εντυπωσιακή νίκη της Άμιλλας επί του Γυθείου στην Τρίπολη το ίδιο απόγευμα. Γενικά, το σκορ θα μπορούσε να έχει πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, αλλά η αστοχία των παιχτών του Δρομέα σε εύκολα σουτ, αλλά και το σχετικά δύσκολο γήπεδο στέρησε το μέγεθος στο σκορ. Από την ομάδα του Δρομέα ,η οποία είχε ως μεγάλη απώλεια τον ¨εγκέφαλο¨ της Παπαχαραλαμπους, όλοι είχαν καλά διαστήματα σε άμυνα και επίθεση. Αρκετά θετικοι ήταν οι Μπαζιωτακης και Βούλγαρης. ΑΤΛΑΣ-ΔΡΟΜΕΙΣ 51-59,Δεκάλεπτα:6-22,9-7,17-9,21-19 Δρομέας (Νώντας Παύλος): Καρνεζης 4,Βούλγαρης 9(2),Γεννιας 3(1),Καρδαρας 3(1),Αντωνίου 2,Πεζιρκιανιδης 11,Μπαζιωτακης 10,Κυριακόπουλος 9,Μπουρης 8(1),Χαραλαμποπουλος, Κουτσουμπος.