Οι ιδιοκτήτες, νομείς, επικαρπωτές και μισθωτές των οικοπεδικών και λοιπών ακάλυπτων χώρων, που βρίσκονται εντός σχεδίου πόλεων, και εντός ορίων οικισμών και σε απόσταση μέχρι 100 μέτρων από τα όριά τους, καθώς επίσης και σε εκτός σχεδίου γήπεδα με κτίσμα:
Δήμος Βόρειας Κυνουρίας | Καθαρισμός ιδιοκτησιών προς αποτροπή κινδύνου πρόκλησης πυρκαγιάς
![Δήμος Βόρειας Κυνουρίας | Καθαρισμός ιδιοκτησιών προς αποτροπή κινδύνου πρόκλησης πυρκαγιάς](/media/k2/items/cache/4938278a1718c38acef62a53f87423bb_L.jpg)
ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ ΕΩΣ ΤΗΝ 30η ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2024
- ΝΑ ΠΡΟΒΟΥΝ ΣΕ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΩΝ ΤΟΥΣ
Ο καθαρισμός περιλαμβάνει:
α. Υλοτομία και απομάκρυνση των ξερών και σπασμένων δέντρων και κλαδιών, καθώς και των κλαδιών που βρίσκονται σε μικρή απόσταση από κτίσματα (τουλάχιστον 3 μ.) δημιουργώντας κίνδυνο μετάδοσης της πυρκαγιάς. Απομάκρυνση της καύσιμης φυτικής ύλης που βρίσκεται στην επιφάνεια του εδάφους, όπως το φυλλόστρωμα, τα ξερά χόρτα και τα ξερά κλαδιά.
β. Κλάδεμα της κόμης των δέντρων από το έδαφος εξασφαλίζοντας σε κάθε περίπτωση το ύψος της στηθιαίας διαμέτρου (περίπου 1,50μ.) και το 50% της κόμης τους.
γ. Απομάκρυνση τυχόν άλλων εγκαταλελειμμένων καυστών ή εκρήξιμων υλικών ή αντικειμένων εντός των άνω χώρων.
δ. Συλλογή και απομάκρυνση όλων των υπολειμμάτων καθαρισμού
2. ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΥΡΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ
ΑΠΟ 01-05-2024 ΕΩΣ 31-10-2024
Καθ’ όλη τη διάρκεια της αντιπυρικής περιόδου, θα διενεργούνται αυτοψίες από τον Δήμο και σε περίπτωση μη εκπλήρωσης της υποχρέωσης καθαρισμού θα επιβάλλεται πρόστιμο πενήντα (50) λεπτών του ευρώ ανά τετραγωνικό μέτρο, με ελάχιστο ποσό τα διακόσια (200) ευρώ.
Διευκρινίζεται ότι αυτεπάγγελτος καθαρισμός από τον Δήμο γίνεται, κατά παρέκκλιση, μόνο σε περίπτωση άμεσου και ιδιαίτερα υψηλού κινδύνου πρόκλησης ή επέκτασης πυρκαγιάς, ο οποίος διαπιστώνεται με σχετικό έγγραφο της οικείας Πυροσβεστικής Υπηρεσίας.
ΣΧΕΤΙΚΑ:
Ν. 5037/2023 ΦΕΚ 78 Α
Η ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ 20/2023 ΦΕΚ 2549 Β
Συνημμένο | Μέγεθος |
---|---|
fek-2023-tefxos-b-02549-pyrosbestiki-diataxi-2023.pdf (270.17 KB) | 270.17 KB |
Συνημμένο | Μέγεθος |
---|---|
n-5037-23-arthro-266.docx (15.2 KB) | 15.2 KB |
Tags:
Δήμος Βόρειας Κυνουρίας,Σχετικά Άρθρα
- Τζιούμης: "Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του Δήμου μας που έδωσαν τον αγώνα τον καλό της γνώσης και της προόδου"
- Έκοψαν τα δένδρα στον κεντρικό σταθμό του σιδηροδρόμου στην Τρίπολη - "Γιατί ΟΣΕ έκοψες τα πεύκα;"
- Λουκά Μαντινείας | Θεία Λειτουργία στον Αη Λια, στην Καπνίστρα
- Ο Νίκος Οικονομόπουλος για μια μοναδική βραδιά στο Γήπεδο Άργους
- Σινεμά ο Σταθμός, για τρίτη φορά στην Τρίπολη!